снимки: базиликата и катедралата в Норча преди и след земетресението

Няма данни за жертви при поредния трус, разтресъл земята в 7.40 ч. местно време в парка Сибилини, стръмен планински район, простиращ се върху територии от областите Марке и Умбрия, на около 120 км североизточно от Рим, сочат данните на италианския Национален институт по геофизика и вулканология.

По-рано институтът съобщи, че земетресението е било с магнитуд 6,1. "В момента нямаме данни за жертви", каза на пресконференция началникът на италианската служба за гражданска защита Фабрицио Курчо.

"Десетки хора са леко ранени, с изключение на един човек, за когото се съобщава, че състоянието му е по-тежко", каза още той, като допълни, че няколко сгради са рухнали, а доста пътни артерии са затворени. Автомобилният трафик е нарушен, което принуждава спешните екипи да евакуират ранените с хеликоптери, заяви Курчо.

Въпреки всичко броят на пострадалите е ограничен, тъй като много от населените места в засегнатия район така или иначе вече са били евакуирани след земетресенията с магнитуд 5,4 и 5,9 от сряда, които бяха последвани от стотици вторични трусове през следващите дни.

"Всичко е в развалини, виждам облак дим, това е катастрофа, катастрофа", каза пред италианската агенция АНСА кметът на Усита, едно от засегнатите селища.
АНСА предаде също, че базиликата от 14 в. "Сан Бенедето" и катедралата "Санта Мария Арджентеа" в Норча са рухнали.

Районът на земетресението е на около 30 км северно от Аматриче, където на 24 август разлюля трус, при който загинаха 298 души.

Днешното земетресение е усетено на стотици километри, дори и в Рим, където по данни на компанията за градски транспорт двете главни метролинии са били спрени заради труса и това е довело до нарушения на графика, посочва ДПА.

Сеизмичната активност в Централна Италия, където през последните два месеца имаше три мощни труса, ще продължи, не са изключени нови силни трусове, но те не могат да бъдат предвидени, каза пред ТАСС ръководителят на департамента на Националния институт по геофизика и вулканология в Пиза Джилберто Сакороти.

"В сегашната последователност на сеизмичната активност няма никаква аномалия. За зоните от централните Апенини са характерни земетресения с голяма магнитуд. Такива земетресения е имало през 17 и 18 в., а последното бе през 1997 г., допълни Сакороти.

След подобни мощни трусове винаги очакваме дълга вълна на вторични трусове, но не е възможно да се предскаже дали ще има второ силно земетресение, посочи експертът.

Източник:bta.bg