© Монитор

Интересът към изпита беше голям и в него се включиха 341 училища от 39 държави. Сред учениците, които показа какво са усвоили по време на уроците си в неделните училища, е имало деца от български произход или от смесени бракове, родени в чужбина, които по желание на своите родители изучават техния език. Най-масово са се включили българчетата в Украйна, Великобритания и Испания. Най-много тестове са попълнени от ученици във втори, първи и трети клас.

Изпитът се проведе в събота от 8 до 20 ч. българско време. Първи се включиха децата в Нова Зеландия и Ванкувър в Канада, последни попълниха теста малчуганите в САЩ и останалите части от Канада. Учениците решаваха задачи в електрона платформа, като всеки влизаше с уникален код. Децата от първи до трети клас отговаряха на 15 въпроса в рамките на 30 минути. Двадесет задачи за 40 минути имаха учениците от четвърти до седми клас. По общото мнение на техните учители всички са се справили бързо и успешно.

Тестовете и платформата за изпита са разработени в рамките на националната програма „Роден език и култура зад граница“.

„Тестовите задачи ще направят диагностика до каква степен програмите и помагалата са адаптирани към възможностите на учениците и дали те се справят с работата в онлайн системата“, обясни за новия модул пред „Монитор“ при представянето му директорът на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ Наталия Михалевска.

Резултатите няма да влияят на статута на неделното училище и няма да доведат до намаляване на финансирането му. Анализът им ще позволи да се вземат мерки за подобряване качеството на образованието, за актуализиране на учебните програми и помагала, за допълнителна квалификация на учителите и др. Ако дадено училище няма добри резултати, за него ще се направи специална програма, за да се засилят, ще се проследи и дали имат недостиг на учители, или на тях им липсва обучение по програмите.

Министерството на образованието и науката подпомага организационно, методически и финансово общо 376 неделни училища в 44 държави с 19 856 ученици от 1-и до 7-и клас.

Източник: Монитор