© Община Монтана

В Монтана са проведе информационна среща по темата, с модератори Христо Атанасов и Юлиан Евтимов. Кампанията се подкрепя от община Монтана и бе открита с изказване на кмета Златко Живков.

„През последните години ние изпълняваме радикални мерки за подобряване чистотата на въздуха и ефектът е осезаем, заяви Живков. Той представи резултатите от изпълнението на два мащабни проекта по европейските програми „Околна среда” и „Лайф+”. Близо 3 800 домакинства в Монтана са одобрени за подмяна на старите печки и парни котли на дърва и въглища с нови отоплителни уреди на газ, ток и пелети. „Подобряването на състоянието на въздуха навън влияе и върху този които дишаме докато сме вътре в стаите и залите, където учим, работим, живеем”, каза още кметът.

Проблемът с качеството на въздуха в затворени помещения има един друг по-притеснителен аспект, според Христо Атанасов. Оказва се, че малко хора знаят какво точно се случва. През последните пет години концентрацията на въглероден диоксид във въздуха се е увеличила близо два пъти. В класните стаи измерените нива в някои часови пояси през деня са обезпокоителни, затова информационната кампания „Знаеш ли какво дишаш” е насочена към училищата и детските градини, качеството на въздуха в тях и въздействието му върху детското здраве. Целта е да се информират повече хора, да има реакция и да се въведат съвременни технологии за наблюдение на температура, влажност и замърсяване във всяка класна стая. Това е скъпо оборудване, но е важно за средата, в която се развиват нашите деца. Има възможности за финансиране по проекти, защитени пред предприятието за управление на дейностите по околната среда, както и пред частни зелени фондове.

Монтана е петият град, който се включва в инициативата „Знаеш ли какво дишаш?”. Засега са монтирани сензори за отчитане на качеството на въздуха в няколко стаи на ІV основно училище „Иван Вазов”. Дали други ще последват примера предстои да разберем.