Националният рекордьор Митко Ценов (8:20.87 мин.) не успя да се класира за финала на 3000 м стипълчейз на XXXI летни олимпийски игри в Рио де Жанейро. 23-годишният състезател на Спортен клуб Атлет (Мездра), който имаше здравословни проблеми преди за замине за Бразилия, финишира 14-ти в първата от трите квалификационни серии в препятствената дисциплина и отпадна от надпреварата. Митко пробяга дистанцията за 8:54.79 мин.

През този сезон възпитаникът на треньора Йоло Николов има лично постижение 8:21.34 мин., регистрирано на турнира от Диамантената лига в Доха на 6 май.

Победител в серията стана американецът Хилари Бор с постижение 8:25.01 мин., следван от мароканеца Софиан Ел Бакали с 8:25.17 мин. и кениеца Езекил Кембой с 8:25.51 мин. Четвърти се нареди канадецът Матю Хюз с 8:26.27 мин.

Именно тези четирима атлети се класираха от първата пресявка за финала на 3000 м с пр., който е в сряда (17 август) в 11:50 ч. местно (17:50 ч. българско) време.

В крайното класиране в дисциплината Ценов е 41-ви от общо 45 стартирали състезатели, трима от които не завършиха бягането.