Във връзка с това, специалисти по човешки ресурси препоръчват три основни начина, публикувани във "Форбс" и други медии, за това как по-лесно да се адаптираме отново към работата след края на ваканцията.

1. Добрата подготовка

Тези, на които все още им предстои лятната отпуска, имат шанс добре да се подготвят не само за почивката си, но и за завръщането си след това. Могат да присъединят последния работен ден преди ваканцията и първия работен ден след това към плановете си, така че преходът между двете да е по-естествен и плавен.

Преди отпуската има няколко важни неща, които могат да улеснят живота, ако се направят в последния ден – да се зададе автоматичен отговор за отсъствие от офиса на имейла и служебния телефон; да се включи периода, за който се отсъства, и контакти на заместника за това време. Това не само ще помогне по време на почивката човек да не го притесняват по работа, но също ще намали натрупването на задачи.

Други важни неща в последния ден преди ваканцията, са да се разтреби бюрото и да се състави списък с всички задачи, срещи и ангажименти, които ще чакат след края на почивката. Така като се върне, ще го посрещнат едно приветливо работно място и ясно зададени задачи, вместо хаос и пропуснати срокове.

Специалистите препоръчват също и да се предвиди един ден за почивка от почивката. Например вместо в неделя вечерта, хората да се приберат в събота и да имат известно време да се аклиматизират преди първия работен понеделник. А друга стратегия е този ден да се планира като част от ваканцията - да бъде изпълнена с почерпки и истории за колегите от познати или непознати места, къде и как е изкарана отпуската.

2. Място за лавиране

"Приемете, че първите няколко дни ще е тежко и защитавайте правото си да се аклиматизирате и да разполгате с малко повече време от обикновеното за някои задачи и за подготовка за служебни срещи", съветва авторът на литература за самопомощ Лора Вандеркам пред "Форбс".

"Ако не искате да бъдете премазани от работата в първия ден след ваканцията, отидете с план за контраатака, например да отложите колкото е възможно повече работа за следващия ден, особено срещи, които изискват подготовка, стига това да не вреди на бизнеса", допълва тя.

Трудовите психолози дават идея и как по-лесно завърналият се да се справи с една от най-тежките задачи след почивката - препълнената електронна поща. Най-правилният подход е да проследи темите и развитието им, затова активно да се използва търсачката за авторите и темите, докато съдържанието се стопи. Друг подход "за по-смелите" е бърз преглед на пощата и решително изтриване на всичко несъществено.

3. Ново начало

Завръщането след ваканция може да се приеме и като нещо вълнуващо - като възможност за започване на чисто, за създаване на нови навици или отношения с колегите. Може да изпробвате ново място за хранене в обедната почивка, да поканите колега, с когото не сте говорили често преди, да се разходите в необичайна посока, да пиете зелен чай, и какво ли още не, предлагат специалистите по човешки ресурси.

В крайна сметка целта на ваканцията е точно такава - прекъсване на рутината.

Източник: dnevnik.bg