Понастоящем няма общоевропейски стандарти за химикалите, които татуистите може да инжектират в кожата на клиентите си. Има строги правила за използването на оцветителите, използвани в козметиката и текстила, но няма официални бариери за тези, използвани в студията за татуировки. Сега обаче Европейската агенция по химикалите е категорична, че в интерес на безопасността на потребителите това да бъде променено.

Регулирането ще се окаже трудно. Бизнесът не е консолидиран, а заетите в него са групирани в малки фирми. Като цяло, производители произвеждат пигментите за други цели, но татуистите ги използват и за правене на татуировки. "Случва се по-рядко от веднъж годишно някой да попит за химикалите в мастилото, използвано за татуировки", разказва един от заетите в бизнеса.

От редакцията подчертават, че изследванията за това какви са въздействията от мастилото върху здравето на човека са крайно неясни. Въпреки че за някои от веществата, намерени в мастилата за татуировки, е доказано, че са канцерогенни, не са провеждани проучвания, които да изследват директно връзката между татуировките и рак при хората.

За да се направи преглед на химичните вещества, използвани при татуирането, и да се установят потенциалните рискове, които те представляват, миналата година ЕК поиска от Европейската агенция по химикалите да определи дали те са безопасни за инжектиране под кожата. В края на 2017 г. Агенцията публикува резултатите от изследването си: най-голямото по рода си, включващо преглед на повече от 4 000 химикала, обобщен в документ от 500 страници. По-късно през годината докладът ще бъде представен пред ЕК, която на свой ред ще разполага с три месеца, за да вземе решение дали да приеме на официално ниво съветите, съдържащи се в него.

Източник: focus-news.net