Този акцент е отчетен от министерството на председателството и това на образованието и културата, които са планирали популяризирането на интересни факти, свързани с българската култура и история. Сред малко известните ни постижения и поводи за национална гордост например са, че сме втори след Исландия по минерални извори, трети след Рим и Гърция по артефакти, световноизвестни сме с розовото си масло, първи сме по производство и износ на лавандула в ЕС.

Председателството съвпада и с много дати от българската история, традиции, наука и култура. За отбелязването им са подготвени различни изяви, например за 1 март – Баба Марта, 6 май - Гергьовден, 24 май – Денят на българската азбука, празника на розите през юни в Казанлък и др.

С приемането на България в ЕС кирилицата стана официална азбука на Европа и българското председателство ще бъде провеждано изцяло на български. Всички документи и разговори ще се водят на родния ни език, като за над 22-те хиляди очаквани делегати и гости ще бъде осигурен превод.

Фокусът върху България е възможност да покажем и потенциала на страната да е световна 4-сезонна туристическа дестинация, както и да представим българските продукти, стоки и услуги с идеята те да бъдат оценени и да стигнат големите европейски пазари – вина, води, храна, биопроизводство, традиции.

С всичко това България ще докаже, че вече не е само един от най-новите членове на Съюза, а пълноправен партньор и участник във вземането на решения и формулирането на дневния му ред, който има какво да сподели с Европа и да я заинтригува с богатата си история, култура и традиции.


Източник: novini.bg