„В тежко състояние сме, няма да скрия, сподели д-р Валя Василовска. Доста причини има за това, а едната от тях е от доста отдавна. От седем години съм тук и за това време трябваше изцяло да се смени дейността на болницата. Тя е известна в цялата страна като Сърдечна болница и сега продължават да ни търсят, казвайки ѝ така. Но за съжаление всичко, което е свързано с рехабилитация на сърдечно-съдовите заболявания ѝ беше отнето. Трябваше изцяло да се пренасочим към рехабилитация на други заболявания. Такива на опорно-двигателния апарат, след мозъчен инсулт и пресен инфаркт. Така че, ако някога тук е било пълно с пациенти и съответно с финансови средства и ресурс, голям процент от него вече го няма, може би едно 50-70% изчезна и започнахме наново.“

Въпреки че лечебното заведение не лекува пациенти с Covid-19, пандемията е намалила значително потока от хора, призна управителя.

„Тъкмо тръгнаха нещата да се подобряват, стабилизирахме се донякъде и дойде пандемията. Тя за всички болници донесе големи тежести. Нашата не е работила с Covid пациенти, но пандемията се отрази върху дейността ни, защото намаля значително потокът от пациенти. Особено през тази година с Омикрон, за който се знае, че се разпространява много бързо. Хората предпочитат да страдат във вкъщи, с болките и обездвижването, и да не рискуват да постъпят в болница.

Използвам точно този момент да кажа на тези пациенти, които ни предпочитат и биха дошли, че тук опасността да се заразят с Covid е сведена до минимум. Тук персоналът е ваксиниран на 90%. Всички, които постъпват, се приемат от лекар и сестра. Снема се много подробна информация, като се пита за контакти лица, за всичко необходимо. Имаме и достатъчно противоепидемични средства. Нека не се страхуват и ако изпитват страдания да заповядат, защото всяко отлагане може да бъде фатално понякога.“

Освен с пандемията, болницата е засегната и от високите цени на тока и газа, които са непосилни за плащане. „Дори сме застрашени, получаваме писма, че могат да ни спрат тока и газта, разказа д-р Василовска. За съжаление не срещахме разбиране за разсрочено плащане и всичко това е много трудно. Надявам се по някакъв начин този период да премине. Тъй като сме сто процента държавно дружество, освен всичко сме извън града, аз не съм се обръщала към Община Мездра. Имах среща с господин Аспарухов в началото на неговия мандат. Да, той ме попита как е болницата и тогава казах, че имаме период в които се бяхме стабилизирали доста добре. Не съм се обръщала за помощ, защото не смятам, че е работа на Общината да се грижи за държавните болници. Въпреки това няма да откажат такава.“

Управителят д-р Василовска, разказа, че болницата оцелява, въпреки трудностите, благодарение на своя персонал.

„Оцеляваме въпреки тези трудности, благодарение персонала. Тук са хора, които са работили и преди в тази болница. Имаме и доста млад персонал, пенсионери почти нямаме, освен в лекарския състав. Персоналът ни е достатъчно, това е нещо с което се гордея. Имаме седем лекари, всичките са със специалност и десет сестри. Оцеляваме благодарение на този персонал, който смея да твърдя, че е много всеотдаен. Тук пациентите се обслужват доста комплексно. Разполагаме с останало от онези времена, когато са работили по сърдечни заболявания, имаме апаратура – електрокардиограф и ехограф. Така имаме възможност на лежащо болни за рехабилитация да се измерва кръвно два пъти ден, да се регулира хипертоничната терапия, ако се налага, тъй като повечето ни пациенти са със сърдечно-съдови проблеми. Те са свикнали с тази болница, защото биват лекувани за всичко.“

Зала за рехабилитация и кинезитерапия
Зала за рехабилитация и кинезитерапия

„В заглавието ни има „болница за продължително лечение“, има три действащи пътеки в момента за продължително лечение, но ние не можем да ги сключим, каза д-р Василовска. Те са направени така, че да бъдат за болниците за активно лечение. Аз благодаря на МБАЛ-Мездра, защото сме в много добри отношения. Имам договор за консултации с невролозите, хирурзите, с всички необходими лекари. Никога не ми е отказвано такава помощ. Според мен това са едни недогледици, когато се правят пътеките. Нашите пътеки са достатъчно ниски и дори да има някакъв процент на покачване, както се говори за около 20%, увеличението ще бъде много малко.

На тази болница е необходима допълнителна дейност, а ние можем да извършваме такива. Както казах сърдечно-съдовите заболявания биха били приоритет за нас, ако бяхме включени наново в методиката. Ако имаше някаква пътека, която да е за хронична сърдечна-недостатъчност, за да може да се обслужват тези болници. Това разбира се разбирам, че няма да може да се случи.“

Д-р Василовска сподели още, че се търсят възможности и начини да се увеличи броя на клиничните пътеки, което ще даде възможност за използването на пълния капацитет на здравното заведение. Тя заяви, че сърдечно-съдовите заболявания биха били приоритет за тях, ако можеха да извършват дейността по пътека.

На територията на здравното заведение има възможност да се регистрира и по-социална дейност като старчески дом, обясни управителя. За това обаче трябва да има отделно дружество, което да се регистрира, но това зависи от намирането на частен инвеститор и подкрепата на Министерството на здравеопазването.