Калин Каменов, кмет на Враца, Ирина Алексиева, изп.директор на Българското училище за политика и Георги Богданов, изп. директор на Националната мрежа за децата
Калин Каменов, кмет на Враца, Ирина Алексиева, изп.директор на Българското училище за политика и Георги Богданов, изп. директор на Националната мрежа за децата

Изоставането в училище, липсата на мотивация за учене, етно-културната принадлежност, социални или семейни са причините за напускане на класните стаи от децата. В направените специално за анализа интервюта специалистите споделят, че липсата на реален възрастен /родител/, който да се грижи за детето и да упражнява контрол, е основна причина за напускане на училище или за лошото образователно представяне на децата. По данни на УНИЦЕФ 23% от малчуганите в България са с един или двама родители, пребиваващи в чужбина за някакъв период от време. За Северозападния район този дял достига до 44%. Реалната липса на родител се отразява и на цялостното емоционално и социално развитие на децата. Според експертите така се нарушава чувството им за сигурност, а учителите не успяват да компенсират дефицитите от семейната среда. Затова и при тези деца се наблюдава висока агресия и неумения за решаване на конфликти.

Според специалистите, в Северозападния регион на страната няма изграден капацитет, достатъчен да задоволи потребностите на децата с увреждания и техните семейства. Услугите в общността, подкрепящи тази група, са неравномерно разпределени в района. Тенденцията е към увеличаване на децата с увреждания в Северозападен район, които следва да бъдат подпомогнати.

Ивайло Миланов, експерт „Работа с деца и семейства“
Ивайло Миланов, експерт „Работа с деца и семейства“

Бедността остава сериозен рисков фактор за пълноценното израстване на малчуганите. Според анализа, по данни на НСИ през 2015 г. 33.4% от децата в България живеят в материални лишения и в риск от бедност. Северозападът не прави изключение в тази негативна тенденция. Област Видин е областта в страната с най-ниската средна годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение - през 2014 г. тя е била 6663 лв., което е с близо 1/3 по-ниско от средната за страната.

Монтана е с най-ниския доход на лице от домакинство през 2015 г.

Данните за 2016 г. показват, че именно в Северозападен район на България е най-голямата концентрация на общини с коефициент на безработица над 25%. С изключение на областните центрове Монтана, Враца, Плевен и Ловеч, единствената друга община, в която безработицата е под 10%, е Троян.

Прирастът на населението в Северозападна България е с едни от най-неблагоприятните отрицателни стойности в страната. Враца е сред областите, в които негативните последствия от демографската криза са най-ясно изразени. За периода 2001–2015 г. населението на областта е намаляло с 31,4%, като по-голям спад се наблюдава единствено в област Видин (32,2%).

В тази част на страната е налице и изключително сериозен проблем по отношение на възрастовата структура и възпроизводството на трудоспособното население – 100 излизащи от трудовия пазар се заместват само от 58 души младо население.

"Много бих се радвал, когато приключи модулът от срещи в районите за планиране на България, да бъдат представени най-добрите практики пред обществеността“, заяви кметът на Враца Калин Каменов на срещата.