Заповед за това все още не е издадена, тоест ограниченията предстои да влязат в сила, но от изброеното в съобщението до медиите става известно, че се дава възможност на редица сектори да продължат да работят, ако посетителите и персоналът са ваксинирани, преболедували или предоставят отрицателен резултат от PCR или антигенен тест за коронавирус.
Така на практика никой бизнес не е затворен, но се очаква да се проверява валидността на сертификатите на хората. Това следва да се прави с приложението COVID CHECK BG. За него здравното министерство съобщи, че е одобрено от Google и може да бъде свалено, но в App Store все още не може да бъде намерено.
Откакто са въведени сертификатите за COVID-19 са в сила следните изисквания:
- Сертификатът за ваксинация е валиден от 14 дни след поставянето на последната доза
- Сертификатът за преболедуване се издава само на хора, при които
заразата е установена с PCR тест и документът е валиден до шест месеца
след положителния резултат
- Сертификат за отрицателен резултат може
да се издаде както при изследване по PCR метода, така и с антигенен
тест, но трайността при първите е 72 часа, а при вторите - 48 часа.
Тестващите се трябва да са направили изследването в лаборатория.
В заведенията
На закрито заведенията за хранене могат да работят само ако всички от посетителите или персонала имат сертификат за COVID-19, при това на 50% от капацитета на помещението.
На открито заведенията за хранене могат да работят, ако има разстояние от 2 метра между столовете и масите, седят до шест човека на маса и работното време е ограничено от 7 ч. до 22 ч.
На закрито заведенията към хотели, къщи за гости, хижи и др. не следва да приемат външни клиенти. Според предложенията на Кунчев би трябва туристическите обекти да обслужват само своите гости, по възможност с доставяне на храна по стаите или в заведението, но не повече от половината му капацитет.
Нощните заведения, игрални зали и казина могат да работят на 50% от капацитета на дадено помещение, но само ако всички посетители и персонал имат сертификат за COVID-19.
В спорта
На закрито не трябва да се провеждат мачове и други спортни събития за непрофесионалисти. Спортните събития при професионалистите следва да са без публика.
На открито може да са провеждат мачове и спортни събития за професионалисти и непрофесионалисти, но публика може да има на 50% от капацитета на даден стадион или терен само за хора, които имат сертификат за COVID-19.
Във фитнеси, басейни, спа центрове, спортни зали и клубове не може да има групови занимания. Ще бъдат позволени само индивидуални посещения, като капацитетът на заетост трябва да е 30%, но може да бъде увеличен до 50% само ако всички спортуващи и работещи имат сертификат за COVID-19.
Културни и масови събития
Музеи, галерии и други културни събития могат да приемат посетители само на 50% от капацитета си, при това само хора, които притежават сертификат за COVID-19. Намерението е да бъдат отменени масови събития - независимо дали са организирани от общини или частни фирми - като концерти, фестивали, събори. В съобщението на здравното министерство не се посочва да се прави разлика дали масовото събиране е на открито или закрито, но се уточнява, че такива събития събират хора от различни части на страната и света.
"Това е предпоставка както за масово заразяване на присъстващите поради високия контагиозен индекс на Делта варианта, така и за последващо вторично разпространение на инфекцията в различни населени места", е посочено в доклада на доц. Ангел Кунчев.
На закрито може да се провеждат конгреси, конференции, семинари, конкурси, обучения, тимбилдинги и изложения при до 50% заетост на капацитета на помещението, но само ако всички присъстващи (посетители и персонал) имат сертификат за COVID-19.
На открито конгреси, конференции, семинари, конкурси, обучения, тимбилдинги и изложения може да се провеждат, ако всички носят маски и спазват дистанция.