Енергийните напитки съдържат вещества като кофеин, таурин и захар. Предполага се, че те имат освежаващ и събуждащ ефект, както и че ще доведат до повишаване на работоспособността. Редица експерти обаче предупреждават за опасностите, които крие силно концентрираният кофеин.

"Децата и юношите трябва да бъдат съветвани да не консумират енергийни напитки", казва Феликс Оберхофер, детски кардиолог в клиниката на Мюнхенския университет, "особено ако е налице повишен риск за сърдечносъдовата система - като излекуван миокардит или коригиран вроден сърдечен дефект, високо кръвно налягане, диабет или затлъстяване".

Каква е допустимата доза?

Според ЕОБХ децата и юношите не бива да приемат повече от три милиграма кофеин на килограм телесно тегло на ден. 250 милилитра енергийна напитка съдържа средно около 80 милиграма кофеин. Това означава, че при консумацията на 500 мл тийнейджър с тегло 50 килограма вече надхвърля тази граница.

При завишена консумация на енергийни напитки може да се стигне до нарушения на сърдечния ритъм, високо кръвно налягане или увреждане на сърдечния мускул. Особено опасно е, ако тези напитки се консумират заедно с алкохол, парти дроги, по време на спорт или при горям стрес, казва Фелкис Оберхофер.

През 2021 година той провежда проучване сред деца и юноши - в продължение на два дни една част консумират енергийни напитки, друга - плацебо без кофеин. Резултатите от него показало, че високата консумация може да доведе до сърдечна аритмия, високо кръвно налягане, увреждане на сърдечния мускул, стомашно-чревни оплаквания и безсъние.

Трагична смърт на ученичка

Проучването на Оберхофер е предизвикано от смъртта на 16-годишна ученичка, която се е подготвяла за презентация и изпит. Малкото часове сън и голямото количество приети енергийни напитки се оказват пагубни.

Момичето претърпява незабелязано възпаление на сърдечния мускул. Според кардиолога от Мюнхен тя е била изложена на висок риск от сърдечна аритмия, който се е изострил от консумацията на енергийни напитки.

Забрана на енергийните напитки за непълнолетни?

Лекарите, потребителските организации и Федералният институт за оценка на риска от много години предупреждават за опасностите, свързани с прекомерната консумация на енергийни напитки от деца и юноши.

В Литва и Латвия, наред с други страни, съществува забрана за продажбата на енергийни напитки на непълнолетни. В Германия засега има само издадени препоръки от лекари и други експерти.