„Тази година, освен съвременно изкуство и култура, представяме и традиционни занаяти. Поканили сме занаятчии от Враца и региона. Провеждаме голяма част от събитията в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ именно, за да популяризираме местната история и традиции“, каза за БТА Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. Фондацията и Сдружение с нестопанска цел „Вола Опън Майнд“ са основни организатори. Христов информира, че над 700 души са се регистрирали в онлайн платформа за участие в томбола. Във Фейсбук има над 2 200 потребители, които са потвърдили присъствие, очакваме хиляди гости и сме подготвили много модерни и традиционни активности, допълни той.

В двата фестивални дни Dali Vino Vratsa предоставя възможност участниците да рисуват с помощта на професионален художник. В ателието на майстор-грънчар Кузман Жеков, разположено на входа на Етнографски комплекс „Софроний Врачански“, посетителите могат сами да измайсторят глинен съд в събота и неделя. В работилница за рисувано стъкло гостите ще изработват светещи декоративни бутилки – лампи, рисуват чаши, стъклени картини под вещото ръководство на Анелия Цветкова. Ангел Милчев, който живее в село Паволче, близо до Враца, представя работилница с тъкачен стан. Занаятът копаничарство популяризира Тихомир Тошев. Той се занимава с дървообработка, а от година насам практикува копаничарство и в момента чиракува при майстор Георги Стоилов.

В рамките на фестивалните дни ще има лятно кино. В събота вечер в Етнографско-възрожденски комплекс „Софроний Врачански“ ще бъде прожектиран документалният филм „Формулата на Тео“ (2019 г.), а в неделя „Гео Милев в лабиринта на времето“ (2022 г.) на режисьора Костадин Бонев.

Четирима диджеи са поканени за участие в Open Vratsa Festival, като две от момчетата са родом от Враца. Петя Драгомирова, известна под псевдонима Petska, е единствената дама диджей и ще направи селекция, включваща old school jungle. На сцената се очаква да звучат фънки селекция и бийтмачинг, диско, би-бой брейкс и хип-хоп, фънк примесен с електронни елементи, басова музика и ниски честоти от миналото, настоящето и бъдещето.

Звучене на тъпан, саксофон, барабани, китара, перкусии, пиано в изпълнение на стилове като джаз, сърф рок, фънк, психеделик, стоунър и спейс рок, индъстриъл и техно, drum and bass, трип-хоп, ло-фай, блус, етно музика, суинг, боса, реге, ска се очаква да бъдат чути на голямата сцена на Eтнографския комплекс. Там се представят Tickle the Sage, ДаБеДа, Paraplanner, Teddy Velvet.

На същата сцена в неделя посетителите ще видят и врачаните Пияният Бард (д-р Димитър Цолов) и Дедо Скръц (Цветан Дочев). Пияният Бард е персонаж, създаден от д-р Димитър Цолов, който публикува хумористични стихотворения и текстове в социалните мрежи. Цветан Дочев, известен като Дедо Скръц, е пенсиониран педагог от Враца, известен със своя хумор и философия.

На музикалната сцена „Старата къща“ са предвидени пет концерта. Акустична китара и клавишни инструменти, виолончело, арфа, парчета стил боса нова ще звучат във Враца този уикенд. Изпълнителите са Leafy & Denk, Viagem oa Brasil, дует "Обертон", Георги Арсов и Клеър. Клеър е от Калифорния, но миналата година се премества в село Ослен Криводол, Община Мездра. Работи като учител по английски език и редактор.

Академия по роботика и програмиране, работилници за лего, за моделиращи балони, за фокуси, рисуване на лица, танцово шоу брейкденс са част от атракциите за деца, организирани в дневната програма на фестивала.

Сценичен спектакъл „Царете на магията“ (събота, 17:30 сцена Етнографски комплекс) ще представи един от прочутите номера на Мистер Сенко, който е родом от Враца.

По време на Open Vratsa Festival се провеждат безплатни опознавателни турове, организирани от Туристически информационен център – Враца. В двата почивни дни опитни екскурзоводи ще потопят посетителите в атмосферата на историческите паметници, възрожденски комплекси като „Никола Войводов“ и „Св. Софроний Врачански“, кулата на Мешчиите и други забележителности. По време на обиколката гостите на Враца ще научат интересни факти и истории за десетки културни и исторически обекти.

Фестивалното пространство е отворено за посещения от 10:00 ч. до 22:00 ч. „Намираме се в идеален център и уважаваме местните хора, не вдигаме шум след десет вечерта, почистваме и оставяме безупречно ползваните пространства. Така беше по време на първото издание, така ще е й сега“, каза за БТА Христо Христов – управител на Фондация „Отвори Враца“. /БТА