Лаймската болест е инфекциозно заболяване, което се предава чрез ухапвания от кърлежи и се причинява от бактерията Borrelia burgdorferi. Лаймската болест не се предава директно от човек на човек. Единственият начин за заразяване е чрез ухапване от заразен кърлеж. Важно е да се вземат мерки за превенция и защита, когато сте на места, където има риск от ухапвания от кърлежи. Носете защитно облекло и използвайте репеленти, за да намалите риска от инфекция. Периодично проверявайте кожата си и дрехите за кърлежи, особено след разходки в гористи или тревисти местности. Ако откриете кърлеж, го отстранете възможно най-бързо и внимателно, за да минимизирате риска от предаване на инфекцията.

Ку–треската е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с внезапно начало, отпадналост, главоболие и атипична пневмония. Среща се сравнително рядко, с изключение на отделни епидемични взривове в някои райони на страната.

Варицелата, позната още като лещенка, е вирусна заразна болест, главно сред децата до 10 години. Тя протича леко с обрив по кожата, без да оставя следи. Инкубационният период е от 11 до 21 дни. Пренася се по въздушно-капков път. Обикновено се формира траен имунитет, но в редки случаи е възможно повторно разболяване.

Скарлатината е заболяване, засягащо най-вече деца от 3 до 13 годишна възраст (децата до 6 месечна възраст са предпазени от антителата, придобити от майката), предимно в зимния период на годината. Причинители са бактерии от рода на бета-хемолитичния стрептокок от група А, отделят токсини и алерген, който предизвиква късни усложнения. Заболяването се предава по въздушно-капков път, но е възможно заразяване чрез храна и замърсени предмети. Обикновено източник са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити. Типично за това заболяване е развитието на регионални епидемии в обществени заведения, като сезонният пик обикновено се проявява през месеците от октомври до март. Инкубационният период е 1 – 12 дни, но най-често 2 – 4 дни. Тъй като заболяването е следствие от бактериална инфекция, след оздравяване не се придобива траен имунитет и е възможно да се срещат повторни заболявания. Контакт с оздравелия след карантинния период не е опасен.

Сифилисът (наричан още Луес) е една от най-сериозните, лечими полово предавани болести. Причинител на сифилиса е бактерията бледа трепонема (Treponema pallidum). Това е инфекция, причинявана от бактерията спирохета Treponema pallidum, подвид pallidum. Основният начин за предаване на инфекцията е чрез полов контакт, но тя може да бъде предадена и от майката на плода по време на бременността или при раждане, което води до вроден сифилис.