Въпреки това, българските граждани са задължени да декларират тези доходи в годишните си данъчни декларации в България, за да бъдат изключени от общата данъчна основа в страната, информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.

За последните пет години българските инвеститори са вложили между 150 и 180 милиона евро в гръцки недвижими имоти. Много от тези имоти се отдават под наем чрез различни платформи, включително специализирани групи в социалните мрежи.

Повечето от собствениците не обявяваха, че дават имота си под наем на по-ниски цени - под предлог, че се използва от роднини и не плащаха съответните данъци в Гърция. Тази практика обаче крие рискове, тъй като гръцките власти въведоха по-строги мерки от началото на тази година. Причините за това са няколко, включително конкуренцията с местния хотелиерски бизнес и стремежът да се предотврати изтичането на приходи от наеми извън гръцката икономика.

Според най-новите разпоредби всички, които отдават имоти под наем в Гърция, са длъжни да се регистрират в специален Регистър за краткосрочни наеми. Оттам получават уникален идентификационен номер, който трябва да бъде публикуван при обявяване на имота за отдаване под наем в платформите.

Санкциите за нарушителите са сериозни - глобите започват от 5000 евро и се удвояват при повторно нарушение. Гръцките власти са сключили споразумения със съответните уебсайтове за обмен на информация, което допълнително засилва контрола. Загубите от неплатени данъци надхвърлят 100 милиона евро.