Небесното тяло - 2024 PT5, е забелязано за първи път през август от астрономи от университета "Комплутенсе" в Мадрид с помощта на мощен телескоп, разположен в Съдърланд, Република Южна Африка.

Тези краткотрайни явления вероятно се срещат по-често, отколкото предполагаме, казва Ричард Бинцел, астроном от Масачузетския технологичен институт. Последната известна "мини Луна" е открита през 2020 г.

Става въпрос за астероид с размерите на училищен автобус - 10 метра. Когато той премине край Земята в неделя, ще попадне в гравитационното поле около нашата планета и ще обиколи земното кълбо - но само за около два месеца.

Мини луната всъщност е малък астероид, широк около 10 м. Официално известна като 2024 PT₅, скалата беше открита едва миналия месец, а изчисления за нейния път сочат, че ще се превърне в сателит на Земята на 29 септември. Тя ще бъде нашият малък спътник в продължение на 56,6 дни, правейки една пълна обиколка около Земята. Скалата ще се освободи от нашата гравитационна "хватка" на 25 ноември, връщайки се на пътя си около Слънцето. 2024 PT₅ ще мине отново за кратко на 9 януари 2025 г., доближавайки се на 1,8 млн. км от Земята.

Минилуната ще обиколи земното кълбо за около 57 дни. Очаква се астероидът да се завърне и на 8 ноември 2055 г., когато ще прелети на 5,2 млн. км от нашата планета.

Тази космическа скала е била открита на 7 август от системата ATLAS, ден преди да премине най-близо до Земята - само на 567 000 км, което е 1,5 пъти от дистанцията на Луната.

След това астрономи от университет в Мадрид са изчислили орбитата на 2024 PT₅, използвайки информация от НАСА. Установено е, че астероидът се движи сравнително бавно по траектория с форма на подкова, което води до кратка мини-лунна фаза със Земята.

Орбиталните ѝ характеристики са помогнали на екипа да определи от къде може да е дошла. 2024 PT₅ изглежда принадлежи към група близки до Земята обекти, наречени Арджуни, които обикалят около Слънцето на приблизително същото разстояние, форма и ъгъл като Земята. Тази траектория прави малко вероятно 2024 PT₅ да е изкуствен космически боклук.

Това не е и първото “родео” на астероида. Астрономите са проследили с голяма степен на сигурност пътуването му 60 години назад, преди да очертаят съдбата му за следващите 30 години.

Преди тазгодишното си приближаване до планетата ни, 2024 PT₅ е направил сравнително близки прелитания през февруари 2003 г., април 1982 г. и март 1960 г. Но и в трите случая е бил на разстояние от поне 8,2 млн. км. Последният път, когато се е намирал на по-малко от 1 млн. км дистанция, вероятно е бил през октомври 1937 г.


Източник: mediapool.bg