Подобни срещи организираме веднъж годишна, но иначе даваме консултации по телефон непрекъснато, каза за БТА консултантът по кърмене към асоциацията Мария Гусева. По думите ѝ идват различни жени - такива, които тепърва ще кърмят, други, които се интересуват от захранването или отбиването на бебетата. „Всички, майки, които желаят да заповядат, да не се притесняват, да си зададат въпросите. Ставаме като едно малко общество, ставаме приятели в последствие, могат да ни се обаждат по всяко време“, посочи Гусева.
Тя коментира и етапите, през които минава едно кърмене. „Нашите съвети са за това, че трябва максимално скоро след раждането да се започне кърменето, за да може да се избегне това масово даване на храна с шише в болницата, което много често спира продължаването на кърменето, защото бебето свиква с шишето. Преодолявайки първия месец, когато е най-трудно, след това неща се подреждат и на повечето жени им става по-лесно да кърмят, отколкото да дават адаптирани млека“, обясни експертът.
Тя развенча твърдението, което се разпространява, че кърмата в края на първата година вече не е полезна за организма на детето. „За мен това са митове, които се опитват да откажат майките, няма как да кажеш на организма, че от днес няма вече да произвежда полезни вещества. Той е нещо умно, няма как да увреди на себе си и на бебето. Кърмата е течност, която се променя непрекъснато, за да може да удовлетвори нуждите на един малък подрастващ организъм. Тя по всякакъв начин благоприятства имунитета и развитието на детето“, каза Мария Гусева. Затова според нея няма точно определено време, в което кърменето да се спре. Това е индивидуално решение на всяка жена. В практиката си е срещала майки, които са кърмили до към четири годишна възраст децата си, но има и кърмени деца до петгодишна възраст. „Но това вече няма нищо общо с храненето, по-скоро е равносилно с гушкането“, разказа Гусева.
Експертът обясни и защо до шестия месец не се дава вода на кърмените бебета. „Кърмата е 90% вода, те си получават това, от което имат нужда. Въпросът е майките да отговарят на нуждите им и да не им създават режими, особено през първите три месеца, в които бебето се адаптира към средата“, каза Мария Гусева. По думите ѝ в този период бебетата трябва да се кърмят, когато поискат, а не майките да го налагат на два-три часа. Нормално е новородените бебета през първия месец да се хранят дори 12 пъти на денонощие, което е и по-малко от два часа между кърменията, защото те правят и по-дълга пауза за сън, смята експертът. „Бебетата не сучат всеки път едно и също количество. Сучат на половин час, защото са жадни, след час и половина, защото вече са гладни. И ние през деня приемаме по различно време течности, храна. Те са просто едни малки хора и трябва да следваме техните нужди, без да им казваме „Ей сега, поплачи тук, защото все още не са минали три часа“. При всяко помрънкване, особено на новородените бебета, когато им се предлага мляко – нещата се получават нормално“, каза Мария Гусева.
Във Враца консултантките по кърмене са три, телефоните им са посочени на сайта на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, каза Гусева, допълвайки, че на сайта има и национален телефон, на който отговарят непрекъснато консултанти, дори и през почивните дни.