От началото на тази година до 30 юни 2024 г. в регистъра са вписани 72 лица с декларирани осигурителни периоди във Франция, Нидерландия, Ирландия и Белгия с най-кратка продължителност от 3 дни.

За всички тях се извършва справка за задгранични пътувания от Областната дирекция на МВР, при необходимост се изпращат и писма за по-детайлна информация до други институции и допълнителни запитвания до компетентните институции на другите държави за потвърждаване дали в действителност тези българи са упражнявали законна трудова дейност там, пише сайтът Pariteni.bg. Налице са случаи и на лица, които са упражнявали продължителна дейност във Великобритания, след което работят в държава членка за кратък период.

С оглед предотвратяване на неоснователни плащания се изисква информация за постоянен и настоящ адрес за лицето, съпруг/съпруга и непълнолетни деца от съответните общини и справка за задгранични пътувания от ОД на МВР.

В случай че лицето има непълнолетни деца се изисква информация от Регионално управление на образованието дали децата са посещавали детско заведение, включително детска ясла и/или училище. След получаване на цялата необходима информация се извършва преценка дали лицето има право на парично обезщетение.

Така след прецизно събиране на данни от чужди компетентни институции и извършени справки в български институции и след извършена прецизна преценка на правото на ПОБ, в периода от 1 януари 2023 г. до 30 юни 2024 г. са издадени разпореждания за отказ на:

1. 62 лица с подадени заявления след трудова дейност в Германия;

2. 12 лица с подадени заявления след трудова дейност в Нидерландия;

3. 4 лица с подадени заявления след трудова дейност в Кипър;

4. 2 лица с подадени заявления след трудова дейност в Италия;

5. 3 лица с подадени заявления след трудова дейност в Ирландия.

С разкритата практика за регистрация на лица, които не пребивават трайно на територията на Република България, през годините се установиха и много случаи на лица, регистрирали се като земеделски стопани. Те обаче отглеждат минимален брой кокошки или плодове и зеленчуци в двора на къщата си и по този начин не отговарят на условията от Допълнителните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване на регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители, които следва да бъдат изпълнени кумулативно.

През 2020 г. са подадени 118 сигнала за извършване на проверки от контролните органи на ТП на НОИ – Хасково, от тях 96 лица не отговарят на условията и са с постановени откази от изплащане на обезщетения.

В следващите години: 2021 г. - 127 сигнала, 87 отказа; 2022 г. - 53 сигнала, 32 отказа; 2023 г. - 24 сигнала, 13 отказа. Очевидният низходящ тренд свидетелства за ефективността на противодействието, потвърждават го и данните за първите 8 месеца на т.г. – 5 сигнала за извършване на проверки, установени 4 лица, които не отговарят на условията и са с постановени откази за изплащане на обезщетения.

Събраните суми от неправомерно изплатени парични обезщетения за временна неработоспособност на лица, регистрирани в качеството си на земеделски стопани по години, са както следва:

• 2020 г. – 22 разпореждания на стойност 54 146.85 лв.;

• 2021 г. – 32 разпореждания на стойност 182 760.51 лв.;

• 2022 г. – 63 разпореждания на стойност 259 279.30 лв.;

• 2023 г. – 46 разпореждания на стойност 261 398.57 лв.