Друга съществена промяна е, че занапред ще се отнемат по 10 точки и при шофиране в платното за насрещно движение на магистрала или скоростен път. При повторно провинение пък ще се взимат по 12 точки.

От СБА напомнят, че досега за това нарушение не се взимаха контролни точки. То беше вкарано в Закона през септември 2017 г., като предвиденото там наказание е отнемане на книжката за 3 месеца и 1000 лв. глоба. При повторност свидетелството се взима за половин година, като паричната санкция скача на 4000 лева. Сега на практика се добавя още едно наказание, като ще се взимат и точки от талона.

Другите текстове в наредбата се отнасят до младите шофьори, посочват от съюза на автомобилистите. Максималният размер на контролните точки за отчет на извършваните нарушения на Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ остава 39. При първоначално издаване на свидетелството притежателят му получава 26 точки. След придобиване на 24 месеца стаж зад волана шофьорът получава още 13 контролни точки.

Стажът започва да тече от датата на връчване на свидетелството от съответната категория, която е необходима за придобиване на по-високата такава. Времето, през което водачът е бил лишен от правото да управлява моторно превозно средство, не се зачита за стаж.

От СБА напомнят, че ако са ви отнели точки, може да ги възстановите до максималния размер от 39 точки, а за новите водачи до 26 точки. Броят на контролните точки за отчет на извършваните нарушения се възстановява:- чрез частично увеличаване с 1/3 от максималния брой точки след преминато допълнително обучение, но не повече от веднъж за срок от една година; служебно, след изтичане на две години, считано от датата, на която е влязло в сила последното наказателно постановление, с което на водача са отнети контролни точки.