Село Българка в Казахстан
Разположено в Алгински район, Актобенска област, Казахстан, село Българка, някога част от Волжка България, населявано към 2009 година от около 500 души, бесарабски българи, които имат своите Обществено обединение „Български културен център в Казахстан“ - Алмати от 1994 година и български училища – средно училище от 1908 година и създаденото през 2008 година основно българско училище, в което обаче преподаването на български език и изучаването на българския език бързо затихват поради липса на учители и български учебници. От 1997 година функционира и Обществено обединение български културен център на депортираните българи „Възраждане“ – Атирау. Населението на село Българка в Казахстан прогресивно намалява и само за няколко години се претопява наполовина – от около 1000 души през 1999 година до едва 480 само 10 години по-късно.
Не само село Българка в Казахстан може да срещнете българи. В Казахстан живеят по неофициални данни между 15 000 и 50 000 българи, заселили се най-вече в Актобенска и Павлодарска област. Няколко са селищата с преобладаващо население от български произход, като освен село Българка са известни и две селища съответно в Алматинска област и в Източноказахстанска област – Октябърское – в първата посочена област и Разумовка и Андреевка – във втората.
Българското село Българка
Освен село Българка, разположено в Казахстан, селце със същото име, което е на път да затихне в мълчание, също обезлюдявайки се с всяка година, се намира и на територията на страната ни – Североизточна България и по-конкретно в област Силистра. Село Българка в Силистренско включва и село Бръчма, което се слива с Българка. За жалост въпреки сливането населението и на това българско село с прекрасно българско име намалява прогресивно всяка година и от над 1100 души през 1934-та година, днес то е населявано според последното преброяване на населението, от едва стотина души. Въпреки това местното население се опитва да съхрани традициите и да не забрави това свидно кътче родна земя тропота на човешки стъпки и глъчката от народна музика и песни, организирайки фолклорни събори в селото няколко поредни години.
Прекрасното име Българка носят и природни обекти, паркове и резервати на територията на страната ни.
Източник: actualno.com