© Kaufland България

В рамките на инициативата, подбрани заглавия от литературната съкровищница на българския писател Йордан Радичков бяха изпратени на базата ни на о. Ливингстън. Тази инициатива ни напомня, че културата и литературата са важна част от нашето присъствие дори в най-отдалечените кътчета на света. В колекцията от литературни произведения на Българската антарктическа база на о. Ливингстън присъства пълната библиография и на съвременни български автори, сред които е проф. Боян Биолчев: носител на няколко национални награди, и след посещението си в Антарктика написва и пътеписа „Антарктида – окото на космоса“ (2011), а в Антарктида, в Земя Греъм има връх, който носи неговото име.

„Преди шест години започнахме инициативата “Януари - месец на Радичков” в рамките на Пловдив - Европейска столица на културата 2019 с множество събития, посветени на творчеството на българския писател” - разказва неговият внук Йордан Д. Радичков. „Месец януари е важна част от тъканта на творчеството на Радичков. Можем да го открием в толкова много негови книги. Не бива да забравяме, че и това е месецът, в който Йордан Радичков отлетя от нашия свят. Тази година благодарение на чудесния екип на българската антарктическа експедиция и тяхната любов към автора и неговото творчество, ще можем да отпразнуваме неговия месец на едно от най-красивите и интересни места на планетата“, коментира Радичков.

„За нас винаги е било важно да развиваме не само наука в Антарктида, но и да дадем поле за изява на изкуството в различните му форми. Гости на базата за всичките 33 експедиции са били множество музиканти, художници, писатели и артисти. Считам, че идеята да се включим в инициативата и да посветим месец януари на творчеството на Йордан Радичков ще добави стойност към престоя на учените там и ще им даде поле за размисъл и нови гледни точки. Нещо повече – кръстихме връх на Йордан Радичков, точно защото този любим на няколко поколения читатели писател дълбоко в себе си е бил пътешественик и смел изследовател на студени земи“, коментира проф. Христо Пимпирев.

В рамките на месеца на българската база ще бъдат организирани няколко четения на книгите, както и една прожекция на документалния филм за Йордан Радичков “Черказки хроники” на режисьора Димитър Петков. Наред с изданията на български език на базата пристигна и последният превод на "Барутен буквар“ на испански език, дело на преводачката Виктория Лефтерова. Изборът не е случаен, тъй като българската и испанската база в продължение на дълги години развиват своето близко партньорство.

Ледените земи, пътуването и откривателството са били важна част от жизнения и творчески път на писателя. Още през 60-те години той осъществява няколкомесечно пътуване из сибирските ледени земи, което довежда до написването на първия му пътепис "Неосветените дворове". 20 години по-късно той получава покана от държавата Швеция да направи обиколка из техните земи, където в последствие написва и втория си пътепис "Малка северна сага".

„Изпращането на книги в рамките на 33-тата антарктическа експедиция е една малка първа стъпка към затвърждаването на международното партньорство между учените от всички държави в Антарктида. В края на следващата година планираме да натоварим на българския научноизследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ още множество преводи на Радичков, за да затвърдим неговото присъствие на о. Ливинстън, което вече съществува с връх "Йордан Радичков" там“, сподели внукът на писателя.