За оглед на млечните и щитовидната жлези вече се използва първо ултразвуковият метод при провеждане на прегледите и в краен случай, само ако е установи някаква находка, се прибягва до рентгеново изследване за нейното прецизиране.
В медицината от векове е известно, че злокачествените тумори са твърди, докато нормалните тъкани са еластични – при натиск се деформират и след това възстановяват формата си. Злокачествените тумори са твърди, по-малко еластични и при натиск се деформират по специфичен начин. Именно начинът, по който тъканите се деформират, се оценява при еластографията. Получава се образ, чиито цветове отговарят на тяхната плътност. Фамилната обремененост е значим рисков фактор за развитие на рак на гърдата. При жените с такава е препоръчителен по-ранният скрининг – след 35 години, веднъж годишно. За нискорисковите жени профилактични прегледи за рак на гърдата трябва да се правят поне веднъж на 2 години след 50-годишна възраст.
Източник: 24chasa
• Здраве • 1452 • 0
Ултразвукът е вече препоръчителна алтернатива на рентгеновата диагностика на рак
Доскоро традиционният метод за профилактика и диагностика на туморни образувания на млечните жлези беше мамографията. Това е рентгенов метод с лъчево облъчване, макар и минимално. Световните тенденции налагат прегледите с такова облъчване да бъдат ограничавани до минимум. Затова в последните години мамографията отстъпи на ултразвуковото изследване на млечните жлези – ехомамографията. Един от методите на този вид прегледи е еластографията, която спомага да се отдиференцира с по-голяма точност характерът на различните находки в гърдите и щитовидната жлеза без лъчево облъчване.