Към центровете има изнесени групи в над 20 населени места в това число и малки, като Козлодуй, Чепинци, Велинград и др., което разширява възможностите за достъп до обучение на повече желаещи.
181 от завършилите по Програмата ученици са заявили, че остават в страната и ще се обучават по специалности, близки до ИТ. 120 от тях вече работят в ИТ фирми. Двама са включени и като преподаватели в програмата от октомври т.г.. Те възнамеряват да придобият и професионална квалификация „учител“ в ПУ „Паисий Хилендарски“.
Обучението започва с ученици от Х клас през съответната учебна година, които не се подготвят за професии „Програмист“, „Системен програмист“ и „Приложен програмист“ и е в рамките на три години. Създадени бяха пет центъра за обучение по програмата – в София към Технологично училище „Електронни системи“ и Техническия университет, в Правец - към Професионална гимназия по компютърни технологии и системи и Технически университет, София. В Русе центърът е към Професионална гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“. В Пловдив обученията са в център към МГ „Акад. Кирил Попов“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а в Бургас – към Професионална гимназия по електротехника и електроника „К. Фотинов“ и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Материалите за обучението се разработват от група експерти работещи в ИТ сектора съвместно с преподаватели от средните и висшите училища. Разработените учебни материали са изцяло на разположение на учениците и учителите. Използва се платформа базирана на Moodle, чрез която се осъществява преподаването и Jude система за проверка на разработвания софтуер. Партньорите по националната програма осигуряват провеждането на стаж във фирми от софтуерния бранш.
Източник: mon.bg