Според житието й, Екатерина била изключително красива девойка, живееща в египетския град Александрия. Освен красива, тя била и много умна дама, която изучила философията, литературата и особено медицината. Мнозина знатни и богати момци искали ръката й, но тя била решила да се омъжи само за равен на нея по хубост, ум и знание.
Майката на Екатерина била християнка, но криела вярата си - по онова време християните били гонени. В покрайнините на Александрия живеел скитник отшелник. Майка й я завела при него, за да й даде добри съвети, именно той я обърнал към познанието за Бог.
Една нощ в съня й се явила Св. Богородица и това било моментът, в който Екатерина отдала душата си на християнската вяра, а после станала "небесна - чиста и свята, годеница на Христос". Ревностно не пропускала да порицае езичниците.
Веднъж на един езически празник пред всички тя рекла на царя: "Не те ли е срам, царю, да се молиш на гнусни идоли!" За много по-малко по онова време падали глави, но умолосвивен от красотата на Екатерина, царят й предложил половината си богатство, ако тя се откаже от християнството. Извикал 50 мъдреци, за да я разубедят от вярата й, но тя с мъдростта си съумяла да ги накара да отхвърлят езическата вяра и да приемат нейната. Успяла даже да убеди и съпругата на царя в Христовата вяра - за което жестокият цар отсякъл главата на съпругата си.
Безсилен пред упоритостта на Екатерина, която успяла за кратко време да просвети много хора, царят заповядал да бъде убита.
Около 305 г. след Христа паднала главата на едва 18-годишната Екатерина. Преданието разказва, че ангели взели тялото й и го отнесли на Синайската планина, където два века по-късно монаси намерили мощите й и ги отнесли в Манастира "Св. Екатерина" (Египет).
В българските народни обичаи деня е познат и като Катерининден.