„Единият е за това лицата с регистриран различен от постоянния си адрес в друго населено място преди 28 април 2023 г. и желаят да гласуват по този настоящ адрес, трябва да подадат заявление до 14 октомври до общинската администрация по настоящия си адрес и ще бъдат заличени от списъците по постоянен адрес. Ако се върнат на постоянния си адрес в деня на изборите, те няма да могат да гласуват там, ако са подали заявление за гласуване по настоящ адрес”, уточни тя.

„Другият – лицата с увреждания подават заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия до 14-ти октомври. Имат и още една възможност след изтичането на този срок – до 23-ти октомври могат да се включат в списъка за гласуване с такава кутия само ако вече има образувана подвижна избирателна комисия. Към заявлението няма нужда да се прилагат ТЕЛК или други документи, доказващи, че заболяването възпрепятства нормалното гласуване в изборното помещение”, допълни още Матева.

9080 са секциите с машинно гласуване с повече от 300 избиратели по списък. Към днешна дата образуваните секции са 11 862.

„Миналата седмица ЦИК прие решението, с което определи условията за видеонаблюдението. Не се различава особено с решението от втори април”, каза още тя.

„До 21 октомври се регистрират социологическите агенции. Имаме засега само пет организации като наблюдатели. ЦИК призовава да се спазва законът от кандидатите и от медиите”, допълни Матева.

На интернет страницата на ЦИК отново е активна рубрика „Кандидатски листи”, където може да се поверят всички регистрирани кандидати във всички общини.

30231 са регистрирани кандидати за общински съветници към днешна дата, а миналата година са били 29 433. От тях мъже са 20107, жени – 10 114, чужди граждани от страни от ЕС – 10. За кметове на общини са се кандидатирали 1353, кметове на кметства – 6924, а кметове на райони – 445 кандидати.