Тези спадове бяха частично компенсирани от по-високите цени на растителните масла (+9,4%), млечните продукти (4,7%, дължащи се по-специално на цените на маслото) и месото (2,7%), предаде АФП.

След рязкото покачване на цените на зърнените култури, особено на пшеницата, след нахлуването на Русия в Украйна, цените на международните пазари постепенно спадат до предвоенните си нива.

През декември 2024 г. експортните цени на пшеницата остават като цяло стабилни: „низходящият натиск, упражняван от слабото международно търсене и увеличеното сезонно предлагане от реколтата в Аржентина и Австралия, беше компенсиран от възходящия натиск от лошите условия на зимната реколта в Русия“, обяснява месечният доклад на ФАО.

Световните цени на царевицата леко се повишиха, „подкрепени от лекото увеличение на експортните продажби и свитото предлагане в САЩ, както и от силното търсене на царевица с украински произход“.

Сред другите груби зърнени култури световните цени на ечемика се повишиха, докато тези на соргото спаднаха.

Цените на ориза леко се понижиха (-1,2%) през декември поради „забавяне на търсенето“ на ароматен ориз, но леко се повишиха през годината (+0,8%), подкрепени по-специално от вноса от няколко азиатски държави през първите девет месеца на 2024 г.

Спадът на цените на захарта се дължи главно на „рекордния износ от Бразилия през годината“ и на „положителната перспектива за световното предлагане през кампанията 2024/25 г.“.

Въпреки много лекия спад през декември годишните цени на маслото остават високи, движени от палмовото масло на фона на „свитото световно предлагане“.