Специалистът посъветва да бъдем по-наблюдателни и да търсим издаващите ги следи, като например сгрешено изписване на името на сайта в регистрирания домейн. Правописната грешка обаче може да остане незабелязана.

Целта на измамата е да бъде извлечена информацията от банковата карта, да се провери наличността в нея и да бъде изтеглено каквото е възможно.

Обретенов посочи, че ниските цени или награди са най-честите примамки.

По негови думи един от най-сигурните инструменти за безопасни онлайн плащания са виртуалните карти, в които има лимит на сумата и не се предоставя достъп до цялата разплащателна сметка.

Финтех компаниите предлагат застраховки и условия за връщане на част от загубените средства при рискови покупки, но на първо място е добре да следим активността по картата, за да хванем съмнителни транзакции навреме, заяви експертът.

Относно т.нар. фишинг атаки той посочи, че трябва да не се отварят дълги линкове със смесени знаци, изпратени по електронните пощи. Имейли от банки, изискващи спешност за някакво действие, указват, че става въпрос за измама, изтъкна Обретенов.

"Самият имейл, ако иска да ни измами, винаги ще приканва към бързо действие. В този случай хората действат без да мислят. Това се нарича социално инженерство", обясни експертът.