След като американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) и Европейската служба за климатични промени "Коперник" се разминаха в мнението си дали юли е достигнал нов рекорд, от СМО казаха, че разликите са "в рамките на статистическата грешка, използвана за изчисляване на глобалните температури".
Според СМО отчетените данни за пореден път доказват, "че парниковите газове от човешката дейност променят нашия климат".
"През изминалата година всички континенти бяха засегнати от широкоразпространени, интензивни и продължителни горещи вълни. Поне в десет държави бяха регистрирани дневни температури над 50 градуса по Целзий на повече от едно място. Става твърде горещо, за да се справим", заяви генералният секретар на организацията Селесте Сауло.
През юли е отчетен най-горещият ден, регистриран някога в световен мащаб, установиха от "Коперник".
По данни на СМО друг рекорд може да е достигнат в Долината на смъртта в Калифорния, където средната месечна температура е била 42,5 градуса по Целзий.
Сауло подчерта, че са необходими по-добри системи за ранно предупреждение и планове за действие за защита от горещините.
От 2000 г. до 2019 г. ежегодно жегите взимат по около половин милион жертви, отбелязва ДПА.
Световната метеорологична организация (СМО) и Световната здравна организация (СЗО) изчисляват, че всяка година в 57 държави могат да бъдат спасени почти 100 000 човешки живота само чрез издаване на предупреждения за горещини.
Теодора Славянова/БТА