Въпреки повишената изкупна цена на живите животните, все още няма ръст на цената на месото в магазините. Търговците на дребно обаче уточниха, че дори да има повишение, то ще е без предупреждение и те самите ще го разберат в последния момент, когато бъде доставено в магазините им с нови цени. Така, че по традиция преди празниците, когато и търсенето става по-голямо, се очаква много от доставчиците да вдигат цените, съобщава БНТ.

Дори тогава обаче, хората не са склонни да се лишат от основен продукт като месото, особено по празниците. Напоследък се увеличава родната продукция в магазините. И към момента 40 на сто от месото, което купуваме е българско. Все по-малко хора обаче, залагат на домашното производство. В близкото село Трилистник например, от 350 домакинства, само 5 отглеждат прасета. Причината е чумата по свинете, заради която преди близо 4 години бяха унищожени стотици животни. Така се оказва, че дори хората от селата, разчитат основно на магазинната мрежа, за да се снабдят с месо.

В търговската мрежа в Пловдив търсенето на месо все още е слабо. Голямо пазаруване за празничната трапеза търговците очакват последната седмица преди Коледа. Традиционно, много хора предпочитат местни храни за празника.

Повишение на цената на месото в момента няма, казват търговци. Ако обаче има – това няма да откаже хората да си купят месо за Коледа.

Латинка Петрова – управител на магазин: "От доста време цената е една и съща и такава тенденция не се очаква засега. Специално на свинското месо не съм забелязала да има повишение. По-скоро на захарни продукти, пакетажи и така."

От Асоциацията на свиневъдите в България заявиха, че през последния месец цената на изкупната цена на живите животни се е покачила с 4 на сто. Надяват се това да не доведе до спекула по веригата до крайния потребител.

Димитър Михайлов - изп. директор на Асоциация на свиневъдите в България: "Очакването е, че това не би трябвало да доведе до някакви промени в крайните цени за потребителите, но това зависи от всички други по веригата, свързани с логистиката, търговията и т.н."

Свиневъдните ферми в България са 85. Собствениците им са притеснени, защото заради чумата по овцете, секторът също е застрашен.

Източник: pariteni.bg