© Община Монтана

Празничният 24 май ще започне в 9:30 ч. с шествие на детските градини, училищата и културните институции. Началото му е символично - от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, а маршрутът ще премине по бул. „Трети март“ до централния площад „Жеравица“. На откритата сцена там ще се състои основната празнична програма.

В 10:00 ч. започва тържественият концерт на Община Монтана, в които ще участват ученици от ПГПЧЕ „Петър Богдан“, Трио „Тенорите“и Танцова школа „Финес“. Художествено-музикалната програма съчетава рецитал, популярни арии от опери, български хитове и танци, подчинени на идеята за силата на българското слово и дух.

Сценарият на празничния концерт, който ще започне с химна „Върви, народе възродени“, е вдъхновен от вечната стойност на писменото слово и неговата роля в духовното извисяване на нацията. Публиката ще чуе и откъси от емблематичното стихотворение „Славослов“ на Елисавета Багряна, както и интерпретация на посланието, закодирано в глаголицата – първата славянска азбука, създадена от Константин-Кирил Философ.

В програмата ще звучат любими български песни като „Една българска роза“, „Облаче ле бяло“, „Хубава си, моя горо“, „Моя страна, моя България“, съпроводени от танцови композиции. Ще бъде почетено и оперното наследство с включване на класически арии – реверанс към големите гласове, прославили страната ни на световните сцени.

По традиция празнично послание ще отправят кметът на Община Монтана Златко Живков и началникът на РУО – Монтана Трайка Трайкова. На традиционния прием на кмета след концерта ще бъдат връчени почетни значки на Община Монтана на изявени дейци на образованието и културата, както и наградата „Неофит Рилски“.

Арт инсталация „Буквите“, аранжирана на централния площад, ще придаде допълнителен колорит на празничната атмосфера. Иновативната творба е създадена от Четвърто ОУ „Иван Вазов“.

24 май е един от най-тачените празници на България. Посветен на делото на светите братя Кирил и Методий, той се чества като ден на българската просвета, култура и славянската писменост още от 1851 г. Тогава за първи път е отбелязан в Пловдив по инициатива на Найден Геров. Денят е символ на духовното извисяване и на стремежа към знание, а делото на Солунските братя е основополагащо за културната идентичност на славянските народи, посочват още от Община Монтана.