Освещаването на храма и Архиерейската света Литургия оглави Негово Високопреосвещенство Врачанският Митрополит Григорий в съслужение с шестима свещеници от епархията почистиха и измиха светия престол в олтара. От ранна утрин в новия Божи дом бе отслужена първата света Литургия, Врачанският митрополит Григорий, както и предхождащият я чин на освещаване с лития около храма и поръсването на външните му стени със светена вода.

В своята проповед Митрополит Григорий благослови миряните, строителите, дарителите и спомоществователите на храма от името на Негово Светейшество патриарх Даниил. Дядо Григорий изрази своята благодарност и към всички, които са допринесли, всеки според силите и възможностите си, за построяването на молитвения дом. Църковните песнопения за чина по освещаването изпълниха певици от хора при Митрополията и свещеници.

Църквата в село Ослен Криводол е най-новият храм във Врачанска епархия, чието изграждане започва през пролетта на 2012 г., когато е направена първата копка и положен основният камък.

И така, 12 години труд и усилия, с прекъсвания и възобновявания, сякаш съпътствани и закриляни от всеки един от 12 -е Апостоли, накрая Божият дом, посветен на свети Николай Чудотворец, засия в своето великолепие. Днес той е достоен приемник и продължител на християнския дух, съхранен и предаден от средновековната полуразрушена църква „Св. Николай“ в селото, датираща от периода XIV- XVI век.

Историята на селото разказва, че още през 1870 г. жителите на Ослен Криводол отправят искане до Врачанския каймакамин с молба да им бъде разрешено да си построят църква. Въпреки полученото разрешение, храм не е бил изграден и едва след 250 г., жителите на селото имат своя дом на вярата и място за общение с Бога.

Синът на основния дарител Николай Николов - Иван, каза за MediaNews, че те са едни от инициаторите, но макар и с много трудности, доброто дело винаги има добър завършек. За него и семейството му най-важното е, че всеки трябва да направи нещо добро за хората, а какво по-голямо добро от това да знаем, помним и тачим корените и вярата си, съхранила ни през вековете.

Зографът иконописец Христо Божков сподели, че за него този ден е двоен празник и се чувства изключително щастлив и удовлетворен. Той каза, че самият процес на изписването на иконостаса е своеобразно докосване до Бога. Когато миряните влизат в храма и отправят своите молитви, зографът става невидимият за окото посредник между тях и Бога, което осмисля стореното от него. Зад гърба си Христо има близо 20 църкви и параклиси, които е зографисал, но във всички тях той има усещането, че е въплътил и частица от своята вяра.

След тържественото пълно освещаване на храма, дядо Григорий благослови и причести миряните, а отците осветиха и празничния рибен курбан в чест на светеца покровител на селото. Гост на духовния празник на селото бе кметът на община Мездра Иван Аспарухов.