По указание на Управителния съвет на АПИ пътните управления са направили анализ на натовареността на участъците, така че нивото за поддържане и времето за реакция и почистване на трасето при снеговалеж да е съобразено с интензивността на трафика по него. Приоритет са автомагистралите, най-натоварените направления по първокласната и второкласната пътна мрежа и проходите, осигуряващи връзките между Северна и Южна България.
Очаква се в периода 1-15 ноември, в зависимост от метеорологичните условия, да бъде въведено зимното поддържане на републиканската пътна мрежа в цялата страна. Ако прогнозите на синоптиците предвидят трайно понижение на температурите е възможно зимното поддържане във високопланинските райони и проходите, където температурите са по-ниски и има предпоставки за хлъзгавост и заледявания особено рано сутрин, да бъде въведено и по-рано. Целта е превантивните, а след това и снегопочистващите дейности да започват максимално бързо при прогноза за влошаване на времето, за да се осигури проходимостта на пътищата. По прогнозни данни в бюджета на АПИ за зимното поддържане на около 20 000 км републикански пътища - от ноември до април, са предвидени около 100 млн. лв.
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да започнат подготовката на автомобилите си за движение през зимните месеци, да не чакат първите минусови температури, и да следят за доброто техническо състояние на превозното средство. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени своевременно за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.
Както всяка година и тази през ноември предстоят регионални срещи за готовността за зимата, в които ще участват представители на различните институции - Пътна полиция, ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, ИА „Автомобилна администрация“ и др.