Откритието може да доведе до нови лекарства за подобряване на зарастването на рани и да намери приложение в хирургичните интервенции, казват експерти по молекулярна биология от Кембриджкия университет в Англия.
Получените резултати за пръв път показват как нашият биологичен часовник въздейства върху кожни клетки при лечението. Според проф. Джон О'Нийл от университета, това би могло да означава, че човешкият организъм е еволюирал, за да се ускори лечението му денем, когато рискът от наранявания е много по-голям.
Циркадният ритъм на практика регулира дейността на всички клетки в човешкия организъм в съответствие с 24-часов цикъл, който е определящ за много биологични процеси, като напремир съня, хормоналната секреция, метаболизма.
Извършени в лабораторна среда тестове с човешки кожни клетки, фибробласти и кератиноцити – клетки, които формират горния слой на епидермиса, както и с мишки, показаха, че денем раните зарастват почти два пъти по-бързо.
Що се отнася до изгарянията, учените стигнали до същите заключения, след като проучили медицинските досиета на 118 пациенти с изгаряния, които били настанени в болници в Англия и Уелс.
Изгарянията отнемат с 60 на сто повече време за лечение, ако са получени нощем, между 20 ч. вечерта и 8 ч. сутринта. Тогава лечението им отнема средно 28 дни. В случай че са получени денем, между 8 ч. сутринта и 20 ч. вечерта, лечението им продължава едва 17 дни.
Резултатите от изследването са публикувани в Science Translational Medicine.
Източник: vesti.bg