За да се осигури подходяща степен на прозрачност по отношение на условията на труд се реализираха и промени в нормативната уредба. Една от промените е задължението на работодателя да информира работника или служителя за промяна в някой от елементите на съдържанието на трудовия договор. Какви са промените в закона в тази област, разяснение предоставя д-р Тодор Капитанов, експерт в сферата на трудовото право.
В трудовия договор се определят основните елементи на трудовото правоотношение, в т.ч. работно време, място на работа, трудово възнаграждение и др. Работодателят има задължение да осигури на работника или служителя указания за реда и начина на изпълнение на трудовите задължения и упражняване на трудовите права, включително запознаване с правилата за вътрешния трудов ред. Съгласно закона, индивидуалния трудов договор се сключва в писмена форма. Това означава, че работодателят е задължен да оформи трудовия договор с писмен акт.
От 1 август 2022г. информацията за промяна в някой от елементите на съдържанието на трудовия договор вече трябва да се предоставя на работника или служителя най-късно до влизане в сила на изменението, а не както досега - при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението. Целта е информацията от работодателя да стане известна на работника или служителя своевременно, за да се гарантира подходяща степен на прозрачност по отношение на условията на труд и да се избегнат възможните трудови спорове.
Ако се променя например размерът на платения годишен отпуск от 20 на 22 работни дни, за тази промяна работодателят следва да информира работника или служителя най-късно от момента, в който ще влезе в сила промяната. Обикновено увеличаването на размера на платения годишен отпуск се извършва с допълнителното споразумение, сключено между страните по трудовия договор.
От момента на сключване на споразумението работодателят е длъжен да връчи екземпляр от него на работника или служителя и от този момент се счита, че той е информиран съгласно закона за настъпилата промяна в един от елементите на трудовото му правоотношение. Това се приема, че е моментът, от който ще влезе в сила промяната в индивидуалния трудово договор.
Ако обаче увеличаването на размера на платения годишен отпуск (или друго) е в резултат на сключен колективен трудов договор (КТД) в предприятието, то работникът или служителят, който е член на синдикалната организация, сключила КТД, трябва да бъде информиран от работодателя за съответната промяна, която ще се отрази към договореното с индивидуалния му договор, от момента, в който влезе в сила сключения КТД.
Справка: чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, чл. 66, ал. 5 от Кодекса на труда
Източник: pariteni.bg