Нашата система е настроена да дава повече знания, но много трудно ги
трансформира в умения, необходими в живота. Това е инерцията на старата
система, това че закъсняхме. Работим по промяната и в момента и се
надявам подобрението да се усети в цикъла 6-9 години, заяви Вълчев, като
уточни, че по други изследвания, измерващи четивната грамотност, сме на
8-9-то място в Европа.
Нашата система е прекалено амбициозна в даването на знания и прекалено неамбициозна е трансформирането им в умения. Трябва да пренасочим цялата система към умения, подчерта образователният министър.
Имали сме и по-ниски резултати. Това са нормални статистически колебания. Има промяна в извадката, включени с амного повече професионални гимназии, които имат по-ниски резултати от профилираните. Не трябва да драматизираме, проблемът е, че нямаме подобрение в дългосрочен период. Това са ученици, които са изпитвани по старата система, коментира Красимир Вълчев.
Образованието е една система, която е сложно колело. Опитваме се да я променим така, че да се стимулира интереса към ученето. В момента голяма част от учениците учат това, което очакват да ги изпитат, посочи министърът.
Учебникът е помощно средство. Все повече децата използват електронни ресурси, имат друга алтернатива. Учителите трябва да стимулират децата да търсят повече информация, заяви Вълчев.
Той коментира и новото издание на романа "Под игото", в което над 6000 архаични думи са заменени с такива от съвременния ни език. Убеден съм, че има по-добри варианти да накараме децата да четат българска литература от този период, подчерта министърът.