„Европейската комисия е одобрила 750 млн. евро за подпомагане на българската икономика, а фирмите са изправени пред фалит и хората гладуват. Правителството упорито отказва да чуе бизнеса и разработва негодни инструменти с неизпълними условия. Ние не искаме нищо неизпълнимо, нищо, което не е включено във временната рамка за държавна помощ на ЕК. Считаме, че бизнесът е не само източник на приходи за бюджета, но е и ценен с експертизата си. Така е във всички развити икономики, където се чува думата на заетите в реалната икономика. Тук – напротив, публичните средства се заключват в безсмислени мерки и така и не стигат до фирмите. Стоим без работа, защото никой не може да даде конкретна информация при какви условия да се извършват организираните групови пътувания – в България и в чужбина. Формално обаче никой не ни забранява да работим, както неколкократно изтъква здравният министър“, посочва Радка Мандилова, председател на Национално сдружение "Случаен превоз".

По повод някои провокации и опити на политически сили да изместят фокуса на протеста Мандилова коментира, че исканията на заетите в туризма са подчертано икономически. Те настояват за целева безвъзмездна финансова помощ за превозвачи и екскурзоводи, безлихвени заеми за оборотни средства и нисколихвени инвестиционни инструменти; адекватна държавна политика и облекчения на визовия режим и правилата за пътуване от/ към трети страни; рекламна кампания за популяризиране на българския културен туризъм; премахване на забраната за детски и младежки туризъм в страната и чужбина.

„Искаме ясни правила и равноправно третиране на всички неправителствени организации, защитаващи правата на превозвачите. През последните дни станахме свидетели на прилагането на двоен стандарт и толериране на едни за сметка на други организации в министерство на транспорта, което е недопустима практика за една държавна институция“, съобщава Мандилова.

Превозвачи, екскурзоводи, туроператори и хотелиери се заричат, че мирните им протести ще продължат, докато не бъдат чути, а исканията им – изпълнени. „Работещи мерки за нас няма, никой не ни чува, семействата ни са без доходи и на ръба на оцеляването. Застрахователите от гаранционния фонд ни предупреждават, че ще свалят автобусите ни от регистрация, заради неплатени застраховки, а банките и лизинговите компании ще пристъпят към принудително изпълнение. Ние просто искаме да работим и да се развиваме. Изпаднали сме в тази нелепа ситуация без собствена вина, а правителството с лека ръка слага кръст на всичко, което сме градили с години“, обобщава Евелина Пулева – превозвач и туроператор от „Евелин-Р“.

Прессъобщение на Национално сдружение "Случаен превоз"