Акцент при проверките освен безопасността на труда, е контрол на разпоредбите за разпределение на работното време, за почивките и отпуските, тъй като неосигуряването на задължителната междудневна и седмична почивка води до преумора, която повишава риска от трудов травматизъм. За деветте месеца на годината контролните органи на Главна инспекция по труда са извършили 3590 бр. проверки на строителни обекти, в т.ч. и на обекти, на които се извършват дейности по „Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради“.
Това са 10.3 % от всички проверки (34 680 бр.), извършени от инспекторите по труда през периода. На проверените строителни обекти са установени 18 610 броя нарушения, като 68% от тях – 12 670 броя, са свързани с неспазване на регламентите за осигуряване на безопасност и здраве при работа, а 5730 броя са в областта на трудовите правоотношения. За сравнение през м.г. броят на двата вида нарушения е бил почти идентичен.
За отстраняване на констатираните нарушения са приложени 17 529 бр. принудителни административни мерки. От тях 198 бр. са издадените актове за спиране на дейността на обекти или на различни участъци от тях, както и на необезопасени машини или съоръжения, които пряко застрашават живота и здравето на работещите. Данните показват, че половината от всички издадени актове за спиране (392 бр.) са при извършване на строително-монтажни работи. Поради непознаване правилата за безопасна работа и липса на правоспособност 11 работници са отстранени от работа от общо 47 лица. При извършените проверки са установени 490 лица, работещи без сключен трудов договор или без да им е предоставен екземпляр от него, както и копие от уведомлението, заверено в НАП.