Задължително ще е да се отговори на всички въпроси, но не е задължително да се самоопределят, обясни Цветарски. Той призовава гражданите да се отнесат сериозно към въпросите.
По думите му законопроектът създава законова основа за най-мащабното наблюдение, което не е само национално, а ще осигури информация и за целия ЕС.
"Преброяването ще даде моментна снимка на всяка една от държавите, включително и на България", обясни шефът на НСИ.
Цветарски посочи, че преброяването ще осигури информация за важни икономически, социални и политически нагласи. Въз основа от данните на преброяването ще бъдат изготвени политиките на България през следващия програмен период и до следващото преброяване.
Парламентът днес гласува преброяването на населението и жилищния фонд у нас да се проведе от 22 януари до 15 февруари 2021 г.
Последното преброяване се проведе през 2011 година, а до този момент у нас такива акции е имало 17 пъти. За втори път преброяването ще е на два етапа като първият /електронен/ ще е 22-31 януари. Преброяването по домовете/втори етап/ ще бъде от 8.00 часа на 1 февруари до 20.00 часа на 15 февруари.
Очаква се разходите по преброяването да възлязат на 38 262 000 лв. като в тях е включено и разработването на нова електронна платформа за преброяване.