"Беше приет проект за изменение на административно-процесуалния кодекс, с който реформираме административното правораздаване и на практика въвеждаме една дигитализация, като право в областта на административното правораздаване. Това се прави, защото големият проблем на българското правосъдие е бавното правосъдие. Чрез средствата за комуникация, които въвеждаме, чрез дигитализацията и въвеждане на принципа на електронното начало, на електронните преписки, ние ще съкратим драстично сроковете, в които административният орган, а после и административният съд се произнасят", посочи Георгиев.

Всичко това става с комплекс от няколко мерки - електронно призоваване и връчване на книжа, разширяване на обхвата на задължителното електронно връчване по отношение на адвокати, фирми, нотариуси и държавни институции. Ще има задължението съдилищата да комуникират помежду си също електронни, стана ясно от думите на министър Георгиев.

„Въвеждаме електронната преписка като правило. Извеждаме електронния процес на преден план още във фазата, в която гражданите си говорят с администрацията, преди да обжалват нейните актове в съда. Електронната преписка е втората много важна стъпка в тази посока, вместо килограмите хартия. Българското административно правораздаване, по отношение на технологичните процеси и на законодателната рамка, ще влезе в 21 век“, каза още Георги Георгиев.

„На трето място въвеждаме по-широки хипотези на видеоконферентна връзка. Когато гражданин, да речем от Силистра, обжалва отказ, той трябва да се яви пред Върховния административен съд в София. Чрез новите правила жалбоподателите ще имат възможност да го направят чрез видеоконферентна връзка и това да се счита за явяване. Това намалява разноските и ускорява производството“, допълни Георгиев и увери, че целта на тази реформа е правосъдието да бъде „достъпно и близо до гражданите“.

Предстои законопроектът да бъде разгледан от Народното събрание.

Източник: Дарик