Жилищата без собствени водомери ще трябва да монтират за своя сметка устройства за дистанционно отчитане в срок от една година. Това ще важи и при смяна на досегашните водомери.

Промените са записани в нова наредба на регионалното министерство за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи. В работната група са били включени и представители на неправителствени организации, на омбудсмана, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, ВиК операторите, Комисията за защита на потребителите. А влизането в сила на наредбата е предвидено да стане в срок от 1 година след приемането ѝ.

Освен това - всеки ще трябва да осигури достъп до водомерите за инкасатор на оператора. Текстовете са разписани в чл. 39 на наредбата. Там пише така: (2) Достъпът на представител на оператора до водомера за извършване на отчети, включително в жилищата на потребителите, се осигурява съгласно общите условия или договора. (3) При невъзможност за отчитане на водомерите поради отсъствие на потребителя или на неговия представител потребителят е длъжен да уточни с оператора в удобно за двете страни време извършването на отчитането в срок не по-дълъг от 12 месеца от последното отчитане. Пред БНТ ресорният регионален зам.-министър Малина Крумова потвърди, че е задължително да се осигури достъп до водомера, като можело представителят дори да е съсед.

С новите правила, когато се установи незаконно присъединяване към общите мрежи и съоръжения, съответните отклонения ще се прекъсват. Но ако те се ползват от потребител, който има открита партида към оператора на ВиК, ще се прави много утежнена сметка. Количеството на откраднатата вода ще се определя според пропускателната способност на тръбата, ако водата е текла непрекъснато със скорост 1 метър в секунда за период от 1 година. Досега бе записано, че това ще става в рамките на предходния отчетен период, който обикновено е значително по-кратък. Така ще се определя количеството на изразходваната вода и при нарушаване на пломбите или увреждане на общия водомер.

Промени се предвиждат и при един от най-спорните моменти - разпределението на водата за общи нужди в сгради в режим на етажна собственост. Това ще става поравно между всички апартаменти, но само ако те са изрядни. За да постигнат "изрядност", трябва да са осигурили достъп за реален отчет през последните 12 месеца и водомерите им са технически изправни и в метрологична годност. В противен случай разликата между общия водомер и показанията на измервателните уреди в апартаментите ще се разпределя само между тези, които нямат индивидуални водомери или не са осигурили достъп за отчитането им. Досега употребените количества се начисляваха на абонатите пропорционално на тяхното потребление.

„Няма как да не се отчита цялото количество вода, което постъпва в сградата. Всички собственици имат еднакви ангажименти към поддържането на общите части, включително на ВиК системата. Няма логика тези, които плащат по-големи сметки за предоставените им ВиК услуги, да поемат и по-голямата част от разходите за поддържане на чистотата в общите части на сградите, поливане на градинките пред блоковете и други“, се посочва в разпространен от МРРБ коментар на зам. регионалния министър Малина Крумова. Всички напълно "изрядни" входове ще получат право и сами да определят как да разпределят общото потребление.