Помощта ще се отпусне на три транша. Първо ще се извършва авансово плащане в размер от 20% на семестриалната такса и разходите за общежитие или квартира. Вторият транш е в размер на 40% от помощта и ще се прави след първия семестър при 80% взети изпити за първи семестър. Останалата част ще се извършва след втория семестър при записване във втори курс.
Новоприетите студенти от уязвими групи ще работят и с ментори, които ще им подпомагат за прехода им към академично образование във висше училище. Той трябва да изпълнява функциите на наставник, подпомагащ адаптацията и социализацията на студента, да го ориентира в академичната среда, да подкрепя и проследява участието му в образователния процес – редовно присъствие в учебните занятия през първата година на обучението му и подготовката за тях, както и до го мотивира да продължи образованието си в по-горен курс.
По проекта ще могат да се финансират и допълнителни 10-часови обучения на ученици от уязвими групи от втори гимназиален етап (11-и и 12- и клас), за да положат успешно задължителните и допълнителните държавни зрелостни изпити и да кандидатстват в университет. За да могат да се явят на кандидат-студентски изпит пък ще могат да им се покриване на разходите за таксите за тях, за пътуване и нощувка преди тях.
С проекти, които да подкрепят ученици от уязвими групи да завършат средното си образование и да продължат да учат в университет, могат да кандидатстват училища, университети и неправителствени организации, които ще насърчават младежи от уязвими групи да завършат висше образование. Одобрените предложения ще бъдат финансирани със суми от 100 000 до 196 000 лв.
Проектът на методологията е публикуван ТУК, както и в раздел „Процедури/Процедури в процес на обществено обсъждане“ на страницата на Изпълнителна агенция „Програма за образование“. До 12.10.2021 г. (включително) заинтересованите страни могат да изпращат предложения и становища до Управляващия орган на програмата на електронен адрес: infosf@mon.bg.