Празникът обаче има своята предистория, свързана с чудо, извършено от Божията Майка през V век на мястото, където се намира и до днес изграденият през 1833-1835 г. Храм "Живоприемен източник".
Според летописите, бъдещият василевс Лъв I, наричан Макелий, се разхождал по това място и видял един заблудил се слепец да броди из гъсталака. Слепецът помолил младия Лъв да му намери вода, за да утоли жаждата, която изпитвал. Бъдещият императори той навлязъл в гъстата гора, за да търси вода , но не открил и се върнал се опечален. Тогава чул женски глас: "Не трябваше, Лъве, толкова да се трудиш да търсиш вода, понеже водата е наблизо". Ободрен от гласа, Лъв продължил да търси, но и този път без резултат.
Отново чул гласа, който му казал: "Императоре Лъве, влез по-навътре в гъстата гора и ще намериш локва; ще вземеш с шепа от мътната вода и ще утолиш жаждата на слепеца; ще намажеш с калчица слепите му очи и веднага ще познаеш коя съм, понеже отдавна съм на това място".
Така и станало. Изпълнило се не само чудното проглеждане на слепеца, но не след дълго време Лъв станал и император.
Лъв I бил добър и смирен човек, известен със своята нравственост и милосърдие и още тогава разпознал в гласа и чудото с изцелението Пречистата Владичица, Майката Божия. След като се изпълнило пророчеството за неговото възкачване на императорския византийски престол, на мястото, от което почерпил водата, построил великолепен храм.
Божията Майка обещала на император Лъв: "В този храм аз ще изпълнявам молбите на тези, които идват при мен с надежда и непоколебима вяра. И няма да има нищо, което да ми пречи или да не ми се подчини нито бяс, нито болест, превъзхождаща лекарското изкуство"
И наистина, тук ставали най-различни чудеса. Сборникът за празника Живоприемни източник споменава за император Юстиниан Велики, който получил тук изцерение. В знак на благодарност, изградил църквата отново, още по-голяма и по-красива.
Във времето на императорите Василий Македонец и сина му Лъв Мъдри станали много чудеса на изцеление от най-различни болести - безплодие, червени отоци, червен вятър, кръвоизливи, рани, кожни болести и други.
Източник: bg-patriarshia.bg