
През март правителството одобри окончателен вариант за ново райониране на страната с обособени четири района на планиране:
1. Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
2. Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
3. Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали;
4. Столичен, включващ област София (Столична община).
В момента тече експертно съгласуване на предложението в ЕК, като няма данни за спорни моменти в него. Очаква се до края на годината процедурата по одобрение и публикуване да приключи и България да започне да работи върху всички последващи изменения в законодателството.
Задължително е да се измени закона за регионално развитие, ще трябва да се изменят различни стратегически документи, както и практиката на Националния статистически институт. За целите на сравненията ще трябва да се преизчислят и стари данни на ниво райони на планиране.
Новите райони ще доведат до много сериозни промени и в състава на редица консултативни органи, като следва да се отразят и при планирането на бъдещите оперативни програми.
Всички промени следва да са завършени преди 2028-а година, когато е началото на новия програмен период за средствата от ЕС. Районите на планиране се взимат предвид при разпределението на средствата и влизането в сила на евентуални промени в границите се прави координирано за всички страни-членки.
Новото райониране се налага заради спада в броя на населението и невъзможността на отделни райони да покрият минималния праг от 800 000 жители. Два от настоящите райони на планиране не покриват това изискване още от 2018 г. - Северозападен и Северен централен, проблем създаваше и фигурирането на столицата в Югопазапдания район, като това силно изкривяваше статистиката. /Сега