Най-същественото от реформата е, че занапред размерът на социалните помощи ще зависи от линията на бедност (504 лв.), а не от гарантирания минимален доход (75 лв.). Така в обхвата на социалното подпомагане ще попаднат близо 46 хил. души вместо 35 хил., колкото са сега, поясни министърът.

От 1 юни еднократната социална помощ, която се отпуска на пострадали при бедствия или при други инцидентно възникнали нужди, ще се увеличи от 375 лв. на 1512 лв. или над четири пъти.

Облекчават се и ограничителните условия за допускане на социално подпомагане в зависимост от притежаваните имоти. От 5 на 2 години се намалява периодът, в който хората не трябва да са прехвърляли срещу заплащане или дарявали свой имот, за да имат право на подпомагане.

Намалено е и количеството на обществено полезния труд, който хората на социално подпомагане полагат. Сега от тях се изисква да работят месечно 14 дни по четири часа дневно, а от 1 юни - 40 часа месечно, каза Лазаров. Аргументът е, че така щяла да се увеличи възможността хората на помощи да се включват в мерки за повишаване на квалификацията и натрупване на опит.

Срокът за задължителната и непрекъсната регистрация в бюро по труда преди подаване на заявление-декларация за социални помощи намалява от 6 на 3 месеца. Това ще даде възможност за по-бърз достъп до социално подпомагане и намаляване на риска от изпадане от системата, каза Лазаров. Когато човек на месечно социално подпомагане започне работа, той ще продължи да получава още три месеца и помощта от държавата.

С обвързването на системата за социално подпомагане с линията на бедност се изпълняват препоръките на Европейската комисия и условията за активиране на Плана за възстановяване и устойчивост, свързани със схемите за минимален доход.


Източник: dnevnik.bg