По думите ѝ от април месец се водят разговори с регионалните експерти и регионалните управления, където са се провели четири срещи с над 1000 учители от цялата страна и съвместно с Асоциацията на учителите по български език и литература.
„На всичките общи срещи се оказа, че има диалог между институциите и преподавателите и те споделиха всичко, което са видели и установили по време на работния процес. Това са колеги със сериозен опит и ние се вслушахме в голяма част от техните предложения“, посочи зам.-министърът.
Според нея навсякъде се е приело много добре това, че произведенията в новата учебна програма се разглеждат като творбите са разделени на тематичен принцип и се спазва хронологичната последователност вътре в учебниците.
“Това означава, че ние запазваме и хронологията на самите теми. Част от изучаваните бяха променени в резултат от вижданията на колегията“, коментира тя.
По думите на Михайлова също така и по предметите, които се изучават в общообразователната подготовка има нова учебна програма: по математика, български език и литература.
„Тя е изцяло нова и всъщност знаете, че това ще бъде и базата, на която ще се проведат и държавно зрелостните изпити“, посочи още тя.