Нощта на 21 срещу 22 декември ще бъде най-дългата в годината, а денят на 22 декември ще бъде най-късият - ще продължи само 7 часа. Зимно слънцестоене - историята на празника Историята на този празник датира от древни времена, когато хората ориентирали битието си в съответствие със слънчевите цикли. Тогава почитали слънцето с особено уважение, понеже те разбирали, че животът на Земята зависи от слънчевата топлина и светлина. Следователно денят, в който Слънцето започвало да дава повече топлина, се смятал за победа на светлината над тъмнината и за възраждане на нов живот. За да помогнат на слънцето да победи мрака, тогава хората палели огньове, търкаляли запалени колела, украсявали къщите с елхови клонки и пекли обредни хлябове във формата на слънце.

Зимно слънцестоене - традиции и знаци

И днес мнозина смятат, че денят на зимното слънцестоене притежава и предава много силна енергия така, че е добър за всякакви начинания - в работата, в службата и в кариерата, също в семейството и в личния живот. През този период се правят планове, изхвърлят се стари вещи, подреждат се нещата не само в жилището, но и в мислите си, прощават се стари обиди, намислят се желания. Между другото, има поверие, че желание, направено в деня на зимното слънцестоене, непременно ще се сбъдне. Може също така да поставите коледната елха именно в деня на зимното слънцестоене.

В миналото вярвали, че при зимното слънцестоене, когато е най-дългата нощ на годината и сетне денят започва постепенно да расте, духовете на починали предци идват на Земята. Затова на този ден хората пеели много обредни песни, извършвали най-различни ритуали и церемонии, за да привлекат богатство и добрини в своето семейство. Този ден се смятал като благоприятен и за всякакви врачувания, гадания и предсказания за бъдещето. Затова девойките се събирали и гадаели за любов, бъдещо семейство, женитба и всякакви подобни радостни събития. Считало се, че това е подходящ момент за започване на най-различни начинания. Но имало и предупредителни ритуали: строго вярвали, че всякакви конфликти и спорове трябва да се избягват. Смятало се, че всяка негативна енергия може да остави трайна следа за в бъдеще, съответно да навреди по някакъв начин както на самия човек, така и на негови близки и приятели.

Народни знаци за зимното слънцестоене

Хората вярвали, че ако тогава има слана по дърветата, тогава следващата година ще е с богата реколта. Щом пък денят на зимно слънцестоене е облачен, това означавало, че пролетта ще дойде рано - а ясното небе предвещавало дълга и сурова зима. Обилният снеговалеж тогава също означавал продължителна зима с много и обилен сняг. Какво не бива да правите на зимното слънцестоене? В миналото трябвало да се откажете от шумни празненства, алкохол и тежка храна. По-добре било да прекарате деня със семейството у дома си. Също така, по това време не бивало да бъдете алчни и скъперници. Ако ви помолели за нещо, желателно и изцяло за ваше добро и във ваша полза било да го споделите и да не отказвате на молбата. А собствените си дългове, независимо дали парични или някакви други, се смятало за по-добре да се опитате да ги изплатите преди зимното слънцестоене.

Източник: actualno.com