Наградата в раздел „Живопис“, където конкуренцията беше най-оспорвана, спечели проф. Бисера Вълева за творбата си "Потънало място - 2". Тя е завършила специалност „Стенопис“ в Националната художествена академия, но по-късно се насочва към живописта. Проф. Вълева преподава в катедра „Визуални изкуство“ в Софийския университет и в специалност „Живопис“ в Националната художествена академия. Преминала е през творчески специализации в Париж – Франци, Барселона - Испания, Швандорф – Германия, Ниш – Сърбия, Лисабон - Португалия. Проф. Бисера Вълева има над 45 самостоятелни изложби в страната и чужбина, както и множество престижни награди.
Награда в размер на 1000 лв. в раздел “Графика” спечели Станислав Божанков от Кюстендил за "Яйце - II". Той е завършил магистратура в областта на графиката в Академията за изящни изкуства - Краков, Полша. Работи в областта на живописта, рисунката и графиката. Участвал е в около 400 престижни международни изложби, биеналета, триеналета по цял свят - Линкълн, Маастрихт, Варна, Марибор, Toрoнто, Тайпе, Майданек, Краков, Уимбълдън, Ибиса, Филаделфия, Сеул, Ню Йорк,
Белград, Любляна, Истанбул, Милано, Болоня. Носител е на 23 международни награди, отличия и дипломи. Творбите му са в частни колекции и музеи за изящно изкуство в над 40 държави.
Наградата в раздел “Скулптура” беше присъдена на Милен Каменов от Враца. Той завършил специалност „Скулптура“ във Великотърновския университет. Участвал е в десетки изложби и има реализирани монументални творби в страната и зад граница – в САЩ, Франция и Германия. Милен Каменов получи плакет, почетен диплом и паричната сума от 2000 лв.
„Владишки жезъл“ на Красимир Кънев от Монтана бе отличен в раздел “Приложни изкуства”. Роден в Троян, израснал в София, авторът твърди, че изкуството е негово хоби, но на художественото ниво на творбите му могат да завидят и най-изявените професионалисти. Съвършенството на миниатюрите му с библейски сцени, гравирани върху кост, и апликирани върху горната част на владишкия жезъл, впечатли журито.
Наградата за млад автор /до 30 години/ спечели Миглена Александрова за пластиката „Логач“ (месинг и дърво). Тя е от с. Сливовик, Община Медковец. Възпитаничка е на Петър Григоров от Обединена школа по изкуствата „Добри Христов“ – Монтана и на специалност „Метал“ в Националната художествена академия. Тя получи парична премия в размер от 1000 лв., осигурена от доц. Борислав Великов – председател на сдружение „Приятели на Радичков”.
Траяна Панайотова от Ямбол получи престижната Награда на СБХ за триптиха си „Следи от януари“. Тя бе връчена от председателя на творческия съюз Любен Генов. Младата художничка е бакалавър по изящни изкуства с направление „Скулптура“ от Великотърновския университет и магистър по педагогика на изобразителното изкуство. Следвала е във факултета за изящни изкуства в Лисабонския университет по програма „Еразъм“. Носител е на редица отличия, сред които Награда за скулптура от 3-ти Конкурс „Национални награди Алианц България” - Бургас; Първа награда от Национална изложба колаж - Пловдив; Награда за млад балкански художник от „Остен” - Скопие, Македония; Награда за скулптура от Национална изложба конкурс за живопис и скулптура на галерия „Райко Алексиев” - София; номинация за международна награда „Валтер Кошатцки”, Музей за модерно изкуство MUMOK, Виена, Австрия.
Победителите в тазгодишното издание на биеналето определи жури с председател пловдивския художник Вълчан Петров. То селектира 154 произведения на изкуството от представените общо 308. За първи път в изложбата са включени и творби на членове на журито. В галерия „Кутловица“ на бул. „Трети март“ 64 са показани графиките на Бранко Николов, който живее и твори между два града София и Ниш, но е роден в Цариброд, а в ХГ „Кирил Петров“ са творби на Дончо Планински и Красимир Кръстев.
Националната изложба биенале „Тенец“ е посветена на Йордан Радичков и цели да популяризира неговото творчество. Докосването до необхватния му талант обогатява всеки, а претворяването на литературното му наследство с изразните средства на изобразителното изкуство е истинско предизвикателство.
Националната изложба биенале „Тенец“ се организира Община Монтана в партньорство със Съюза на българските художници. Биеналето беше осъществено съвместно с Художествена галерия „Кирил Петров“ – Монтана, Представителството на СБХ – Монтана, и Дружеството на художниците „Тенец”.
Източник: 24chasa.bg