На този фон от КНСБ съобщават, че над 1000 безработни са обучени по проекта "Шанс за зелена и екологична заетост". Програмата се финансира от държавния бюджет за тази година и е насочена именно към хора с ниско образование и без квалификация от райони с безработица над средната за страната.

Безработните с основно и по-ниско образование надхвърлят 68 000 души, близо 36 000 са с регистрация в бюрата по труда над 1 година. Консултантът по активна политика на пазара на труда в КНСБ Диана Найденова посочи, че по проекта на синдиката „Шанс за зелена и екологична заетост“ са обучени безработни за професиите работници в горско стопанство, болногледачи, социални асистенти за деца и възрастни. Проектът се реализира в партньорство с 50 общини и лечебни заведения:

"Хората имат нужда да бъдат обгрижвани, да получават умения и компетентности и да им се гарантира по-стойностна заетост. Проектът е в помощ на хората и запазване на зеленината в нашите градове".

Проектът се финансира по Националния план за действие по заетостта с близо 1,5 млн. лева от държавния бюджет. Предстои по него да бъде осигурена работа на близо 600 от преминалите обученията. Найденова алармира, че при провеждането на обученията по проекта на КНСБ е станало ясно, че част от безработните са регистрирани в бюрата по труда, получават обезщетение, но продължават да работят в различни фирми без трудов договор:

"Явят се първия ден на курса, втори, трети ги няма. И като взехме по-сериозни мерки за санкциониране, че не присъстват на курсове, те сами си казват: Регистрирахме се в бюрото, но продължаваме да работим във фирмата без договор - сива икономика, която източва социалната система, трябват сериозни мерки от страна на държавата".


Източник: fakti.bg