Новият подвариант на коронавируса - JN.1 принадлежи към семейството на BA.2.86 на вариант „Омикрон“, но се различава от подвариант ХВВ и от циркулиращите преди това варианти.
SARS-CoV-2, както всеки РНК вирус, който заразява хората, е склонен към бърза еволюция поради натрупване на мутации в генома му по време на репликация в човешкия организъм. Освен това нови варианти могат да възникнат и чрез рекомбинация между едновременна циркулация на няколко вирусни щама.

Подвариантът JN.1 съставлява над 94% от генетичните последователности на SARS-CoV-2, които са били изпратени в публични бази данни по целия свят и се различава с повече от 30 мутации в спайк (шиповия) протеин в сравнение с Omicron XBB.1.5., доминирал през есенно-зимния сезон 2023/2024 г.

Адаптирането на ваксините към подварианта JN.1 ще осигури кръстосана реактивност срещу настоящите доминиращи - KP.2, KP.3 и LB.1, и нововъзникващи щамове. Ваксинацията остава най-сигурният начин за предпазване от тежко заболяване и смърт, допълниха от „Плюс мен“.

Преди дни проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) каза, че в страната ни вече са установени случаи на заразени с щамове на варианта FLiRT на „Омикрон“. Подвариантът BA.2.86, който се разпространи бързо, се нарои на подварианти и всички те сборно се наричат FliRT, каза още тя.

През последната отчетна седмица – 12-18 август 2024 г., в страната са регистрирани 521 случая на коронавирусната инфекция, което е със 109 повече в сравнение с предходната седмица, показват данните на НЦЗПБ. От началото на годината в страната са регистрирани 7219 случая на инфекцията.