© Министерство на здравеопазването

Надграждането на Информационната система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ), касаещи разпределянето на заявления на случаен принцип, бяха внедрени и тествани от „Информационно обслужване“ АД, става ясно от съобщението.

БТА припомня, че преди последнoто изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, създадените в страната ТЕЛК бяха 80, а след влизане в сила на новите правила, броят им вече е 146.

Целта на промените е да се постигне по-равномерно разпределение на работата на комисиите, с което да се гарантира по-справедлив достъп на хората до тези услуги. По същество работата на лекарите в ТЕЛК не се променя.

На 7 февруари 2024 г. Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Чрез равномерното разпределение на процедурите по освидетелстване в страната за разглеждане от ТЕЛК на случаен принцип се очаква да бъде постигната прозрачност, безпристрастност и бързина. С промяната на правилника се очаква да бъде съкратен срокът за произнасяне на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и на Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) при оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане.