© Община Видин

Естественото място на България, като една от най-старите европейски държави, със своя цивилизационен и културен принос за европейската култура, е в Шенгенската зона, каза д-р Ценков преди началото на велопохода. Решихме да организираме гражданите на Калафат и на Видин и заедно да пресечем границата като израз на волята на нашите народи за естественото и пълноправно присъединяване към европейското семейство, добави той.

Много се радваме, че с влизането на България и Румъния в Шенген ще се нормализира обстановката на границата между двете държава и ще може по-лесно и вие, и ние да минаваме от едната и от другата страна, каза от своя страна кметът на Калафат Михай Котя. Той изрази надежда, че след влизането в Шенген реализацията на съвместни проекти в сферите на икономиката, туризма и здравеопазването ще е по-лесна.

Трябва да се подобри пътната инфраструктура и от българска, и от румънска страна с изграждането на магистрален път – 200-километровата зона от Лугож до Калафат и от Видин до София, каза още Ценков .

България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство на 1 януари. Решението за това бе взето на 12 декември миналата година от Съвета на Европейския съюз (ЕС). От 31 март 2024 г. двете държави прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата.